Hizmet alıcılarının liyakat algısının kurumsal itibara etkisi
The effect of service users' perception of merit on corporate reputation
- Tez No: 755534
- Danışmanlar: PROF. DR. SENAY YÜRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırmanın amacı, idari ve akademik personelin liyakatına ilişkin öğrenci algısının vakıf ve devlet üniversitelerinin kurumsal itibarına etkisini tespit etmektir. Araştırmanın çalışma grubu, Marmara Bölgesinde 3.4.5.6. sınıfta vakıf ve devlet üniversitesinde okuyan öğrencileri kapsamaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden deneysel olmayan araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri kartopu örneklemi yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Katılımcıların görüşlerini elde etmek için toplamda 324 üniversite öğrencisine anket formu whatsapp yoluyla gönderilerek uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlardan ilkine göre vakıf üniversitesi öğrencileri hem akademik hem idari personelin liyakatını devlet üniversitesi öğrencilerinden daha yüksek değerlendirmişlerdir. Ayrıca araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin idari ve akademik personelin liyakatına ilişkin algısının üniversitelerinin kurumsal itibarını etkilediği tespit edilmiştir. Buna göre öğrencilerin liyakat algısı, kurumsal itibarın alt boyutu olan duygusal çekicilik, hizmetler ve faaliyetler, sosyal ve çevresel sorumluluk boyutlarını pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of student perception on the merits of administrative and academic staff on the institutional reputation of foundation and state universities. The study group of the research includes students studying at foundation and state universities in the 3.4.5.6th grade in the Marmara Region. In the research; one of the quantitative research methods non-experimental research method was used. The research data were obtained using the snowball sampling method. In order to obtain the opinions of the participants, a survey form was sent to 324 university students via whatsapp. According to the first of the results obtained in the study, foundation university students evaluated the merits of both academic and administrative staff higher than state university students. Besides according to the results of the research, it has been determined that the perception of the students regarding the merits of the administrative and academic staff affects the institutional reputation of their universities. Accordingly, students' perception of merit positively affects sub-dimensions of corporate reputation which are emotional attractiveness, services and activities, social and environmental responsibility dimensions.