Disiplinlerarası yaklaşım olarak çağdaş sanatta portre algısı
As an interdisciplinary approach perception of portraits in contemporary art
  1. Tez No: 755588
  2. Yazar: ÇAĞATAY ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÖKSAL BİLİRDÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sanat alanında yapılan tüm üretimler sanatçının öznel dünyasını ve yaşamsal gerçeğini ifade etmektedir. Bu ifade etme durumunda sanatsal bir söylem olarak portre, sanatçı ve izleyici açısından da oldukça önemli bir konuma sahiptir. Portre kısaca sanatsal üretime konu olan ve“özne”konumunda olan bireylerin kişilik, karakter, duygusal hali gibi birçok fiziksel ve ruhsal alanda bilgi verebilmektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde portre bir sanatsal üretim olmasının yanı sıra yapıldığı ana ve onun özel koşullarına sanatçı/izleyici için şahitlik eder. Üretim olanaklarının sanayi devrimiyle artışı ve yaşanan toplumsal değişimlerin sonucunda hayatın her alanında olduğu gibi sanatın her alanında da farklılıklar gözlenmeye başlamıştır. Bu durum 1960 sonrası sanat bağlamında da öznel ve özgür bir yapı kazanmıştır. Özellikle 20. yüzyılda inanılmaz bir ivme ile artış kazanan ve günümüze kadar da devam eden bilimsel ve teknolojik alanlarda yaşanan baş döndürücü yenilikler dikkat çekicidir. Bu dönemde yaşanan değişimler ve gelişmeler toplumu etkilediği kadar sanatçıları ve onların üretimlerini de doğrudan etkilemiştir. Bu çalışmada dünya sanat tarihi içinde etkili bir yere sahip olan portreler ve sanatçıları hakkında üretimleri üzerinden bilgilendirmelerde/yorumlamalarda bulunulmuştur. Ayrıca sanatçıların portreye ilişkin toplumsal ve bireysel yaklaşımlarının yanı sıra ifade biçimleri üzerinde de durularak günümüz sanatına etkileri incelenmiştir. Özellikle teknolojik gelişmelere paralel olarak malzeme çeşitliliği ve kavramsal boyutta konu zenginliği ile yeni bir ifade olanağı kazanan portre uygulamaları çağdaş sanat dinamikleri açısından değerlendirildiğinde farklı deneyimlere olanak tanımıştır. Sanat alanında özellikle 1960 sonrası yıllara tarihlenen yeni ifade arayışları portre sanatına da kavramsal bir anlam kazandırmıştır. Portre uygulamaları disiplinlerarası süreç bağlamında sanatçının ifade aracı olarak deneysel bir süreç olarak ortaya çıkmıştır. Bu araştırmanın ana teması özellikle deneyime dayanan sanatsal üretimlerde portre ana temasına odaklanarak güncel örneklerin araştırılması/incelenmesi olarak değerlendirilebilinir. ANAHTAR KELİMELER:Sanat, Çağdaş Sanat, Disiplinlerarası Sanat, Portre, Otoportre
Özet (Çeviri)
All productions in the field of art express the subjective world and vital reality of the artist. From an expressive point of view, this will suffice to cultivate the portrait. The portrait will be the subject of artistic production and will be like its emotional state, which is in the character of“what will be”. It takes the main and his particular unthinkable/spectator to enlarge this assessment as a portrait. While he was in the diaries of the development and living with the revolution in the industry of production, he was in the art, as in the eye, wherever he was in art. This situation gives the event that happened in 1960 a subjective and free structure. In particular, the 20th can be carried out with a high momentum to take advantage of the final and the ongoing until the end. Planning the changes in this process positively affects the progress. In this study, explanations/interpretations were made about portraits that have an effective place in world art. It will also be featured on artists' portrait drawing and recordings, as well as on the next cases. In parallel with the good evaluation in general, the applications applied by the students related to the variety of materials and general lecture. In the field of art, especially the new understandings of expression dating back to the 1960s have also given the art of portrait a conceptual meaning. Portrait practices are put forward as a process as an expression process of going through an interdisciplinary process. It can be considered as current interviews/examination by focusing on experience-based trainings on the main ideas about this development. KEYWORDS:Art, Contemporary Art, Interdisciplinary Art, Portrait, Self-Portrait