Online learning for tertiary level Turkish EFL students during COVID-19: Advantages, challenges and solutions
Üniversite seviyesinde İngilizce öğrenen öğrenciler için COVID-19 sürecindeki uzaktan eğitim: Avantajlar, zorluklar, çözümler
- Tez No: 755663
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP KÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmanın amacı, COVID-19 salgını sırasında uygulanan uzaktan eğitimin yabancı dil olarak İngilizce öğrenen üniversite hazırlık öğrencileri için faydalarını ve öğrencilerin bu süreçte karşılaştıkları zorlukları araştırmaktır. Ayrıca, çalışma öğrencilerin cinsiyet, yaş, önceki İngilizce öğrenim deneyim yılı ve öğrencilerin kendi belirttikleri İngilizce yeterlilik seviyesi gibi demografik faktörlerin öğrencilerin bakış açıları üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırmanın nihai amacı da üniversite öğrencilerinin bu süreçte yaşadığı sorunların çözümüne yönelik önerilerini ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla Türkiye'de bulunan 14 üniversitenin İngilizce hazırlık okullarında, 31 adet Likert ölçekli maddeden ve 3 açık uçlu sorudan oluşan bir anket, bu okullara kayıtlı 562 adet İngilizce hazırlık üniversite öğrencisine uygulanmıştır. Katılımcıların ölçekli sorulara verdikleri yanıtlar nicel yöntemlerle analiz edilirken, açık uçlu sorulara verdikleri yanıtlar nitel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, COVID-19 sürecindeki uzaktan eğitimin avantajları olarak, yüz yüze eğitime göre daha konforlu ve ekonomik olduğunu aynı zamanda zamandan da tasarruf sağladığını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca bulgular, internet bağlantı sorunlarını, bilgisayar ve internete erişimdeki güçlükleri ve yaşanan teknik sıkıntıları en temel dezavantajlar olarak göstermiştir. Çıkarımsal istatistik test sonuçlarına göre farklı yaş gruplarındaki ve İngilizce yeterlilik seviyesindeki öğrenciler arasında anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Ancak cinsiyet ve önceki İngilizce öğrenme deneyimi sürelerine göre anlamlı bir fark bulunamamıştır. Öğrencilerin sorunların giderilmesine dair sundukları öneriler incelendiğinde ortaya çıkan öncelikli temalar internet bağlantısı ve platformla ilgili sorunlar gibi teknolojik sıkıntıların çözülmesi ve finansal sıkıntılar nedeniyle bilgisayar ve internet erişimi olmayan öğrencilerin sorunlarının giderilmesi olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the benefits of online education during COVID-19 pandemic for tertiary level EFL students as well as the challenges encountered during the process. Moreover, the study looks into the impact of demographic factors such as gender, age, years of English learning experience, and self-rated English proficiency on students' perspectives. The study's final aim is to find out university students' suggestions for resolving the problems. To this end, a questionnaire with 31 Likert-scale items and 3 open-ended questions was conducted in English preparatory schools of 14 universities in Turkey. The participants consisted of 562 tertiary level EFL students enrolled in these universities. While the participants' responses to Likert-scale items were analysed via quantitative analysis, their responses to open-ended questions were analysed through qualitative content analysis. The findings of the study demonstrated that while comfort, financial and time convenience are the main advantages, technical problems such as lack of Internet connection and problems of access to a computer and Internet are main challenges faced during the process. Inferential test results showed significant difference between different self-rated proficiency levels and age groups. No significant difference has been found in terms of genders and amount of previous English learning experience. Themes related to their suggestions were found as solving the issues of technological problems such as Internet connection and problems related to the platform, and solving the inequality of students' access to computers and Internet because of financial issues.