The effects of a strategies based intruction on learners speaking performance
Strateji temelli bir eğitimin öğrencilerin kavuşma performansı üzerine etkileri
- Tez No: 133579
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
öz Bu tez, konuşma becerisini ilgi odağına alarak, lise seviyesinde yabancı dil sınıflarında yapılacak formel strateji temelli bir eğitimin öğrencilere yapacağı katkıyı belirleme amacıyla yola çıktı. Vurgu özellikle konuşma üzerineydi çünkü bir çok durumda en stratejik dil becerisi olmasına rağmen bu beceri araştırma literatüründe çok sınırlı bir ilgiyle karşılaşmıştır. Bu çalışma İstanbul, Türkiye'de bir devlet lisesinde yapıldı. Okuldaki 46 üst-orta seviye İngilizce öğrencisi ya 15 hafta boyunca bir strateji temelli eğitim aldı ya da aynı zaman zarfında normal İngilizce eğitimlerini alan kontrol grubundaydılar. Her iki grup ta eğitim öncesi bir İngilizce öğrenme deneyim ve gözlemleri anketi doldurdular ve eğitim öncesi ve sonrası olmak üzere iki konuşma görevi ifa ettiler. Konuşma görevleri, öğrencilerin görevi yerine getirirken kendilerine olan güvenleri, kullanılan dilbilgisi yapılarının kabul edilebilirliği ve kullanılan sözcük yetkinliği ölçütleriyle değerlendirildi. Öğrenciler, aynı zamanda, bir Dil Öğrenme Stratejileri Dökümü'nü eğitim öncesi ve sonrası doldurdular. İki konuşma görevini yerine getirdikten sonra da birer Konuşma Stratejileri Çizelgesi doldurdular. Deney ve kontrol gruplarından ondokuz öğrenci de eğitim sonrası Konuşma Stratejileri Çizelgesini doldururken belirli maddeleri neden işaretlediklerini belirterek ve çizelgeyle ilgili reaksiyonlarını ortaya koyarak sözel rapor verisi sağladılar. Veri çözümlemeleri öğrencilerin strateji temelli bir eğitimden yararlandıklarını ortaya koydu. Öğrencilerin ilerleme dereceleri İngilizce seviyelerine ya da ne kadar güdülenmiş olmalarına bağlı olarak farklılıklar gösterdi. Eğitim sonucunda öğrencilerin stratejileri nerede ve nasıl kullanma konusundaki farkındalıklarının arttığı sonucu da çıkarılabilir. Öğrenciler, aynı zamanda, dil öğrenme stratejilerini İngilizce derslerinde uygulama konusunda da daha becerili olmuşlardır. Strateji eğitiminin bir diğer sonucu da öğrencilerin yalnızca dil görevleri konusunda daha stratejik olmaları değil, aynı zamanda da öğrenmeye yönelik genel yaklaşımlarının olumlu anlamda değişim göstermesidir. Sonuç olarak, öğrenciler kendilerine strateji temelli bir eğitim verildiğinde öğrendikleri stratejileri dil öğrenme görevlerine uygulamakta daha becerili oluyorlar. Bunun yanı sıra, bu tezin bulguları verilen bu eğitim sonucunda öğrencilerin genel anlamda dil öğrenmede kullanabilecekleri strateji zenginliğinin daha çok farkına vardıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis set out to investigate the contribution that formal strategies-based instruction might offer students in high school level foreign language classrooms, with a particular focus on the skill of speaking. The stress was especially on speaking because this area had received such limited attention in the research literature although it is in many cases the most strategic language skill of all. The study was conducted in a state high school in Istanbul, Turkey. 46 upper- intermediate learners of English were either participants in a strategies-based instructional treatment for 15 weeks or were control students receiving the regular English course in that period of time. Both groups filled out a pre-treatment questionnaire and then carried out a series of two speaking tasks on a pre-post basis. The tasks were evaluated for self- confidence in delivery, acceptability of grammar, and control over vocabulary. The students filled out the Strategy Inventory for Language Learning (SILL) on a pre-posttest basis, as well as completing a Strategy Checklist after performing each of the two tasks. Nineteen of the experimental and control group students also provided verbal report data while they filled out the posttest Strategy Checklists-specifying their rationale for then- answers to specified items, as well as their reactions to the instrument itself. Analyses of data indicated students benefited from strategies-based instruction. The degree of their developmental progress differed depending upon their level of English and motivation respectively. It could also be inferred that learners' awareness of where and how to use strategies was increased. They became cognizant of how to help learning by way of strategies. They also became more skillful about employing language-learning strategies in their English classes. Another conclusion is that learners not only became more strategic as far as the language tasks were concerned, but also their disposition toward learning in general changed. Finally, learners who participate in a study that introduces students to strategies-based instruction and who become involved in such instruction become more competent in employing the strategies they learned into the language learning tasks. Besides, findings of this thesis imply that learners become cognizant of the wealth of strategies that they can utilize for language learning in general.