Sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl öğrenen ve öğreten becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination the relationship between 21st-century learner and teacher skills of classroom teachers
- Tez No: 755688
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yapılan bu çalışmada sınıf öğretmenlerinin 21. yy öğrenen becerileri ile 21.yüzyıl öğreten becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmada Şanlıurfa ilinin Akçakale ilçesinde bulunan ilkokullarda görev yapan 138 kadın ve 148 erkek olmak üzere toplam 286 sınıf öğretmeni katılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin 21. yy öğrenen becerilerinin belirlenmesinde“21. yy Öğrenen Becerileri Kullanım Ölçeği”, öğretmenlerin 21. yy öğreten becerilerinin belirlenmesinde ise“21. yy Öğreten Becerileri Kullanım Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz sürecinde ise Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda öğretmenlerin 21. yy öğrenen beceri düzeylerine ilişkin bulgular incelendiği zaman, bilişsel beceri düzeylerinin yüksek olduğu, otonom, iş birliği ve esneklik, yenilikçi ve toplam beceri düzeylerinin ise orta düzeyin üzerinde olduğu bulunmuştur. Öğretmenlerin 21. yyöğreten becerilerine ilişkin bulgular incelendiği zaman, onamacı beceri düzeylerinin yüksek olduğu, yönetsel, teknopedagojik, esnek öğretme, üretimsel ve toplam öğreten beceri düzeylerinin orta seviyenin üzerinde olduğu bulunmuştur. Öğretmenlerin 21.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between classroom teachers' 21st-century learner skills and 21st-century teacher skills. Relational screening model was used in the research. A total of 286 classroom teachers, including 138 female and 148 male, working in primary schools in the Akçakale district of Şanlıurfa province participated in the research. In determining the 21st-century learner skills of the teachers who participate in the research, 'the 21st-Century Learner Skills Use Scale' and in determining their 21st-century teacher skills, 'the 21st-Century Teacher Skills Use Scale' was used. In the analysis process of the obtained data, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Spearman Correlation analysis were used. At the end of the study, when the findings regarding the 21st-century learner skill levels of the teachers were examined, it was found that the cognitive skill levels were high, while the autonomous, cooperation and flexibility, innovative and total skill levels were above the medium level. When the findings regarding the 21st-century teacher skills of the teachers were examined, it was found that the level of affirmative skills was high, and the levels of managerial, techno-pedagogical, flexible teaching, productive and total teacher skills were above the medium level.