Torakal bölge kayropraktik manipülasyonların yaşam kalitesine etkisi
The effect of thoracal region chiropractic manipulations on quality of life
- Tez No: 755706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada torakal bölge kayropraktik manipülasyonların yaşam kalitesine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmamız 18-55 yaşları arasındaki 30 gönüllü katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Örneklemin %66'sını kadınlar; %33'ünü erkekler oluşturmaktadır. Torakal bölgenin hareketli palpasyonu ile mekanik kısıtlılığa sahip olduğu fark edilen 30 birey randomize olarak 2 gruba ayrılmıştır. 15 katılımcıdan oluşan uygulama grubu ve 15 katılımcıdan oluşan kontrol grubu oluşturulmuştur. Tüm katılımcılara ilk uygulamadan önce Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Kısa Formu (WHOQoL - BREF) verilmiş, veri toplama işlemleri kağıt-kalem ortamında gerçekleştirilmiştir. Uygulama grubuna haftada 2 kez olmak üzere toplamda 2 haftalık süreçte 4 buluşmanın tamamında torakal bölge kayropraktik manipülasyon (HVLA) uygulanırken; kontrol grubuna da haftada 2 kez olmak üzere toplamda 2 haftalık süreçte 4 buluşmanın tamamında sham manipülasyon uygulanmıştır. 4. uygulamanın sonunda tüm katılımcılara yeniden WHOQoL - BREF verilmiştir. Verilerin analizi SPSS 25.0 programı ile yapılmıştır. Çalışma sonunda elde edilen verilerde torakal bölge kayropraktik HVLA manipülasyonlar, sham manipülasyonlara kıyasla olumlu yönde ve ölçülebilen anlamlı farklılıklara yol açtığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of thoracic chiropractic manipulations on quality of life. Our research was carried out with 30 volunteer participants between the ages of 18-55. 66% of the sample were women; 33% are men. Thirty individuals who were found to have mechanical limitation with motion palpation of the thoracic region were randomly divided into 2 groups. An application group consisting of 15 participants and a control group consisting of 15 participants were formed. All participants were given the World Health Organization Quality of Life Short Form (WHOQoL - BREF) before the first application, and data collection was carried out in a paper-and-pencil assessment. While thoracic region chiropractic manipulation (HVLA) was applied to the application group in all 4 visits, twice a week, for a total of 2 weeks; in the control group, sham manipulation was applied in all 4 visits for a total of 2 weeks, twice a week. At the end of the 4th visit, all participants were given WHOQoL - BREF again. Data analysis was done with SPSS 25.0 program. In the data obtained at the end of the study, it was seen that thoracic region chiropractic HVLA manipulations led to positive and measurable significant differences compared to sham manipulations.