Glukometrik ölçümlerin klinik bulgular eşliğinde değerlendirilmesi
Evaluation of glucometric measurements accompanied with clinical findings
  1. Tez No: 755744
  2. Yazar: MERVE ŞENYÜZLÜ SAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE ARAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Diyabetik mikrovasküler komplikasyonların gelişimi kronik hiperglisemi ile yakın ilişkilidir; bunlar arasında en sık görüleni nöropatidir. Bu çalışmamızda hastanemizde rutinde kullandığımız ürünlerle parmak ucu kapiller kanda yapılan glukometrik ölçümlerin diyabetik otonom nöropatiye bağlı patofizyolojik değişikliklerden ne oranda etkilendiğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Nöroloji polikliniğine ayaktan başvuran, sistemde diyabetik aksonal sensorimotor polinöropati EMG raporları ve SSR sonuçları kayıtlı olan, diyabetik veya sağlıklı bireyler çalışmaya dahil edilmiştir; DM veya bilinen başka kronik hastalıkları olmayan olgulardan kontrol grubu (Grup 1) 28 olgu, DM tanılı olup EMG negatif (Grup 2) 30 olgu ve DM tanılı olup EMG pozitif olan (Grup 3) 29 olgu değerlendirmeye alındı. Glukometreyle kapiller ölçümün yanı sıra eş zamanlı olarak glukoz düzeyi ölçümleri glukometreyle (venöz) tam kanda ve kimya analizörüyle plazmada yapıldı, olası“kapiller-venöz”(Delta 1),“kapiller-plazma”(Delta 2) farklarının öneminin ortaya koyulmaya çalışıldı. Aynı zamanda tüm olgulara SCOPA-AUT ölçeği ile genel otonomik disfonksiyon şiddetini değerlendirmek amacıyla anket uygulandı. Bulgular: Grup 2 ve Grup 3'ün yaş, SCOPA-AUT, SSR pozitifliği ve bel çevresi değerleri kontrol grubundan anlamlı yüksekti. EMG pozitifliğinde, HbA1c, açlık kan glukozu ve lipit profili parametrelerinde yükseklik gözlenmemiştir. Gruplar arasında ACR değeri anlamlı farklı bulunmuştur; EMG pozitifliğinde diyabetik nefropati varlığı da araştırılmalıdır. Delta 1 ile NEU ve MONO negatif korelasyon gösterdi. Aynı zamanda Delta 2 ile sPO2 ve ürik asit arasında pozitif korelasyon gözlendi. Sonuç: Glukometre ile kapiller ve venöz tam kanla glukoz ölçümünün sPO2 den aynı derecede etkilendiği görülmüştür, buna karşılık kapiller ve plazma (fotometrik) glukoz değerleri arasındaki delta fark, sPO2 değerleri ile anlamlı korelasyon göstermiştir. EMG pozitif olan diyabetiklerde, eş zamanlı gelişebilen diyabetik nefropati varlığı da araştırılmalıdır. Özellikle DM'nin ilerlemesinde patofizyolojik süreçte doku hasarıyla birlikte, glukometre klinik performansının etkilenip, etkilenmediğinin araştırılmasında yarar olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: Progression of microvascular complications of diabetes is closely associated with chronic hyperglycemia. In this study, we aimed to investigate to what extent the fingertip capillary glucometric measurements is affected from pathophysiologic changes those related to diabetic neuropathy by devices which we use in routine. Materials and Methods: We included diabetic or healthy individuals who attended to the neurology outpatient clinic and whose diabetic axonal sensory-motor polyneuropathy EMG reports and SSR results in our hospital information system; 28 healthy individuals as controls (Group 1), 30 diabetics with EMG negative results (Group 2) and, 29 diabetics with EMG positive results (Group 3) were assessed. In addition to capillary measurement with a glucometer, simultaneous glucose level measurements were made in whole blood with a glucometer (venous) and in plasma with a chemistry analyzer, and the importance of possible“capillary-venous”(Delta 1) and“capillary-plasma”(Delta 2) differences was tried to be revealed. In the meantime, a survey was performed for all cases to assess severity of general autonomic dysfunction by SCOPA-AUT. Results: Age, SCOPA-AUT, SSR positivity and waist circumference values of Group 2 and Group 3 were significantly higher than the controls. In EMG positivity, no elevation was observed in HbA1c, fasting blood glucose and lipid profile parameters. ACR varied among the groups; presence of diabetic nephropathy should also be investigated in EMG positivity. NEU and MONO numbers negatively correlated with Delta 1. Also positive correlations were observed between Delta 2 and sPO2, uric acid. Conclusion: Capillary and venous whole blood glucose levels (glucometer) were equally affected by sPO2, whereas delta difference between capillary and plasma (photometric) glucose values showed a significant correlation with sPO2 values. Presence of concomitant diabetic nephropathy should also be investigated in EMG positive diabetics. It would be useful to investigate whether the clinical performance of the glucometer is affected by tissue damage in the pathophysiological process, especially in the progression of DM.