The relationship between emodiversity and affective forecasting
Duygusal çeşitlilik ve duygusal tahmin arasındaki ilişki
- Tez No: 755913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ROBERT WILLIAM BOOTH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Duygusal tahminler - gelecekteki duyguların tahmini - genellikle hatalıdır ve bireysel farklılıklar gösterir. Geleceği hayal etmek, şimdiki ve geçmiş deneyime bağlı olduğundan, duygusal deneyimlerdeki bireysel farklılıkların, duygusal tahmin hatalarındaki bireysel farklılıkları tahmin edip etmeyeceğini araştırdık. Bilhassa, duygusal tahminin duygusal çeşitlilikle (duyguların çokluğu ve eşitliği) ile ilişkili olup olmadığını test ettik. Bunu yapabilmek için üç adet anket bazlı çalışma düzenledik. İlkinde, yüz otuz beş öğrenci, art arda yedi gün boyunca mevcut olumlu ve olumsuz duygularını derecelendirdi. İlk gün, yedinci günde nasıl hissediyor olacaklarına dair tahminler yürüttüler. Duygusal çeşitlilik puanlarını ilk altı gündeki yanıtları kullanarak hesapladık; birinci günde yaptıkları tahminlerin doğruluğunu değerlendirmek için de yedinci gün gerçekten nasıl hissetiklerine dair derecelendirmeleri kullandık. Sonuç olarak negatif duygu çeşitliliği gelecekteki negatif duyguların abartılı tahminleriyle ilişkili bulundu. İkinci çalışmada, yüz otuz altı katılımcı, olumlu ve olumsuz duyguları ne sıklıkta deneyimlediklerini derecelendirdi. Ayrıca, olumlu ve olumsuz olaylar içeren bir liste verildi ve her olay için o olay başlarına gelse nasıl hissedeceklerini tahmin etmeleri soruldu. Duygusal tahmin hataları ile duygu çeşitliliği arasında ilişki gözlemleyemedik. Üçüncü çalışma olarak ikinci çalışmayı başka bir grup katılımcı ile tekrarladık ve yine anlamlı bulgular gözlemleyemedik. Bu çalışmaların bulguları, gelecekte belirsiz bir gün için duygusal tahmin hatalarının mevcut duygulanımla ilişkili olduğunu ve bu tür hataları öngören şeyin sadece duygunun kapsamı değil, çeşitliliği de olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, duygusal çeşitlilik belirli olayların neden olduğu genel olumlu ve olumsuz duyguların tahminleriyle ilişkili değildir.
Özet (Çeviri)
Affective forecasting – the prediction of future emotions – is often inaccurate, and shows individual differences. Since imagining the future depends on present and past experience, we investigated whether individual differences in emotional experience would predict individual differences in affective forecasting (in)accuracy. Specifically, we tested whether affective forecasting was associated with emodiversity, the variety, and evenness of emotional experience. We conducted three studies. In the first one, one hundred and thirty-five students rated their current positive and negative affect on seven consecutive days. On the first day, they also forecast what their affect would be on the seventh day. We estimated their emodiversity from their responses on the first six days; we used their ratings on the seventh day to assess the accuracy of their earlier forecasts. Negative emodiversity was associated with overestimations of future negative affect. In the second study, one hundred thirty-six participants rated how frequently they experienced positive and negative emotions. They received a list of positive and negative events, and forecasted their feelings for each event. We could not observe any significant correlations between emodiversity and affective forecasting biases. The third study was a replication study of the second study, and we did not find any significant association between emodiversity and forecasting variables. These findings suggest that forecasting errors for an ambiguous future are related to current affect, and that it is the variety, not just the extent, of negative affect which predicts such errors. However, emodiversity does not relate to forecasts of general positive and negative feelings caused by specific events.