Tackling with taboos: The case of HIV associations in Turkey
Tabuları yıkmak: Türkiye'deki HIV dernekleri örneği
- Tez No: 755914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞECAN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez, Türkiye'de“pozitif dernekler”olarak adlandırılan HIV ile yaşayanların öz örgütlenmelerine odaklanarak HIV aktivizminin imkânlılıkları, sınırlılıkları ve farklı formlarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. HIV ile yaşayanlara karşı damgalamanın, ötekileştirmenin ve dışlamanın yaygın olduğu bir bağlamda HIV aktivistlerinin kendilerini nasıl konumladıklarını, aktivizmlerini nasıl çerçevelediklerini ve ne tür söylemler ürettiklerini göstermeyi amaçlamaktadır. Ekim 2021 ve Nisan 2022 tarihleri arasında HIV derneklerinde aktif rol oynayan aktivistlerle 6, bu derneklerle danışan rolünde temas kurmuş olan HIV ile yaşayan kişilerle 7 derinlemesine mülakat gerçekeleştirdim. Ayrıca bu yüksek lisans tezi kapsamında HIV aktivizmi ile ilgili konferanslara, toplantılara ve atölye çalışmalarına katılarak etnografik saha çalışması gerçekleştirdim. Bu tez, Türkiye'de gittikçe büyüyen bir aktivist alanın yakından analizini yaparak toplumsal hareketlere dair daha incelikli bir kavramsallaştırma yapmayı deniyor. İkinci olarak, oldukça tıbbileştirilmiş bir alana antropolojik bir bakış açısı sağlayarak sağlık savunuculuğu mücadeleleri özelinde ve toplumsal hareketler genelinde sosyal bilimler literatürüne katkı sağlıyor. Son olarak da HIV aktivistlerinin ve HIV ile yaşayan kişilerin akademi içerisinde ve dışarısında HIV'e yönelik damgalama karşıtı mücadelelerinde seslerini duyurarak akademi ve aktivizm arasında bir köprü kurmayı amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the openings, limitations, and different forms of HIV activism with a particular focus on the self-organizations of people living with HIV in Turkey, which are called“positive associations”. It aims to demonstrate how HIV activists position themselves, frame their activism, and develop discourses within a context where stigmatization, marginalization, and discrimination towards people living with HIV are widespread. Between October 2021 and April 2022, I conducted 6 in-depth interviews with activists who play an active role in HIV associations and 7 interviews with people living with HIV who have had contact with these associations as counselees. I also conducted ethnographic fieldwork in conferences, meetings, and workshops regarding HIV activism within the scope of this M.A. thesis research. This thesis attempts to arrive at a more nuanced understanding of social movements through a close analysis of a growing activist field in Turkey, problematizing static and fixed conceptualizations of activism. Secondly, it provides an anthropological lens to a highly medicalized field, contributing to the social science literature on health advocacy struggles in particular and social movements in general. Finally, it aims to bridge academia and activism through making the voices of HIV activists and people living with HIV heard in their struggle to destigmatize HIV within and beyond academia.