Posthuman subject in cyberpunk movies
Siberpank filmlerde insan sonrası özne
  1. Tez No: 756052
  2. Yazar: MURAT YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Siberpank, modern zamanların en ilgi çekici türlerinden olmasının yanında, insanlığın geleceğine dair söylediği teknolojiye dayalı yenilikçi söylemiyle de yığınların beğenisine uygun ürünler üretmeyi sürdürmektedir. Geleceğe yönelik mitler ve hikayeler, insanlığın ortak bilincinde benzer merak ve dürtüler uyandırmaktadır. Siberpank'un Bilimkurgu'ya bağlı post-modern geçmişi, distopya konulu pek çok bilimkurgu türünden eserde izlerine rastlanacak kadar kök sahibidir. Siberpank ve onun insan ötesi öznesi, geleceğimize yön vermekte, geçmişte hayal ürünü olarak algılanabilecek içerikleri, artık kendini çok yakında hissettirmektedir. Bu sebeple, insan sonrası öznenin kendine en rahat hissettiği Siberpank alttürünü incelemek, oldukça önemli olabilir. Diğer yandan, böyle bir sürece girerken, artık benzemeye başladığımız ve hatta kendisi olduğumuz insan sonrası öznenin tanımlanması da oldukça önemlidir. Bu çalışma, alanında yenilikçi söylemlerde bulunan değerli araştırmacıların fikirlerinden hareketle, Siberpank filmlerin ilk örnekleriyle, yakın geçmişe ait yeniden yorumları arasında, insan sonrası özne özelinde nasıl bir değişim olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In addition to being one of the most exciting genres of modern times, Cyberpunk continues to produce products suitable for the liking of the masses with its technology-based innovative discourse about the future of humanity. Myths and stories about the future arouse similar curiosity and impulses in the collective consciousness of humanity. Cyberpunk's post-modern past, connected to Science Fiction, is so rooted that its traces can be found in many dystopian sci-fi genres. Cyberpunk and its transhuman subject shape our future, and contents that could be perceived as imaginary in the past are now making themselves felt very soon. For this reason, it may be essential to examine the Cyberpunk subgenre in which the post-human subject feels most comfortable. On the other hand, it is also essential to define the post-human subject that we are starting to resemble and even be ourselves while entering such a process. This study aims to reveal a change in the post-human subject between the first examples of Cyberpunk films and their reinterpretations of the recent past, based on the ideas of valuable researchers who make innovative discourses in the field.