Development of a multidimensional scale for 21st century skills
21. yüzyıl becerilerine yönelik çok boyutlu bir ölçek geliştirme çalışması
- Tez No: 756083
- Danışmanlar: PROF. DR. DERİN ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin 21. yüzyıl becerilerinin mevcut düzeylerini değerlendirmek için çok boyutlu bir ölçek geliştirmektir. 21CS Ölçeği olarak adlandırılan bu ölçek, uluslararası alanda kabul görmüş kuramsal çerçevelerde vurgulanan en yaygın beceriler olan iletişim, işbirliği, yaratıcılık, eleştirel düşünme, bilgi ve iletişim teknolojileri okuryazarlığı, problem çözme, üretkenlik ve sosyokültürel becerilere yönelik geniş kapsamlı, özgün bir ölçme aracı olarak tasarlanmıştır. Ölçeğin geliştirilmesi için keşfedici sıralı karma yöntem (exploratory sequential mixed method design) kullanılmış ve veriler İngilizce eğitim veren üniversitelere kayıtlı 614 katılımcıdan toplanmıştır. Veri analizi, madde yazımı için açımlayıcı nitel veri analizi, açımlayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) olmak üzere üç adımda tamamlanmıştır. Literatür detaylı bir şekilde tarandıktan sonra, ölçeğin boyutları olarak sekiz beceri belirlenmiş ve 5'li Likert ölçeği formatında toplam 61 madde geliştirilmiştir. Uzman incelemesi sonucunda iki madde çıkarılmış ve kalan maddeler ölçeğin psikometrik özelliklerini incelemek için test edilmiştir. DFA sonuçlarına göre, verilerin orijinal 61 maddenin 28'i için önerilen sekiz faktörlü yapıyı desteklediği, fit indekslerin modele uyum gösterdiği görülmüş ve Cronbach's alpha katsayısı 0.91 olarak hesaplanmıştır. Farklı teorik çerçeveleri tek bir yapı altında toplayan ve pratik kullanım sunan bir ölçme aracı olan 21CS ölçeği, öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerini değerlendirmeyi amaçlayan eğitimciler ve araştırmacılar için güvenilir ve geçerli bir araç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop a multidimensional scale to assess university students' current levels of 21st century skills. This scale, which is called 21CS Scale, intends to be in scope and originality to address the most common skills, namely communication, collaboration, creativity, critical thinking, information and communication technology literacy, problem solving, productivity, and sociocultural skills emphasized in six internationally acknowledged theoretical frameworks. For the development of the scale, an exploratory sequential mixed method design was adopted and the data was collected from 614 participants who were enrolled in English medium universities. The data analysis was completed in three steps including exploratory qualitative data analysis for item generation, exploratory factor analysis (EFA), and confirmatory factor analysis (CFA). Upon careful review of the literature, eight skills were identified as construct domains for the scale, and a total of 61 items were developed in a 5-point Likert scale format. Upon expert review, two of the items were removed and the remaining items were tested to examine the psychometric properties of the scale. The results of the EFA showed that the data supported the proposed eight-factor structure for 28 of the original 61 items and CFA indicated a good fit of the model with the Cronbach's alpha coefficient of .91. As a measurement tool that encompasses different frameworks under a single structure and offers practical use, the 21CS scale serves as a reliable and valuable tool for educators and researchers aiming to assess the 21st century skills of students.