Üst yönetim takımlarının davranışsal bütünleşmesi, geçişken bellek sistemi ve stratejik uzlaşısının örgütsel performans üzerindeki etkilerinde stratejik karar kalitesinin rolünün orman ürünleri sektöründe araştırılması
Investigation of the role of strategic decision quality in effects of top management team behavioral integration, transactive memory system, and strategic consensus on organizational performance in the forest products sector
- Tez No: 756114
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SERİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ağaç İşleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Wood Products, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Günümüzün artan rekabet koşullarında firmaların yüksek performans göstermeleri giderek daha zorlaşmaktadır. Arzulanan performans için iyi stratejiler oluşturulmalı ve uygulanmalıdır. Bu süreçte firmaların geleceklerini tayin eden üst düzey yöneticiler oldukça önemlidir. Bu yöneticilerin demografik ve insani özellikleri ile oluşturdukları üst yönetim takımlarının yapısı, oluşumu ve dinamiği; stratejik kararlar ile firma performansını etkilemektedir. Bu çalışmada; İstanbul Sanayi Odası'nın yayınladığı Türkiye'nin 500 ve İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listelerinde yer alan orman ürünleri sektörü firmalarındaki üst yönetim takımlarının davranışsal bütünleşmesi, geçişken bellek sistemi ve stratejik uzlaşısı ile stratejik karar kalitesi ve örgütsel performans arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Hipotezler geliştirilerek araştırma modeli oluşturulmuş ve test edilmiştir. Veriler 60 orman ürünleri firmasındaki 601 üst düzey yöneticiden anket formu ile toplanmıştır. Hipotezlerin testi için hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Ek olarak aracılık analizleri için SPSS PROCESS makrosu kullanılmıştır. Aracılık analizlerinin geçerliliği ve güvenilirliğini test etmek için SPSS“EndoS”makrosu kullanılarak Hausman'ın spesifikasyon testi, Sargan'ın aşırı belirleme kısıtlaması testi ve Cragg-Donald'ın zayıf araç değişken testi yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre üst yönetim takımlarının davranışsal bütünleşmesi, geçişken bellek sistemi ve stratejik uzlaşısı hem stratejik karar kalitesini hem de örgütsel performansı pozitif ve anlamlı yönde etkilemektedir. Stratejik karar kalitesi ise üst yönetim takımlarının davranışsal bütünleşmesi, geçişken bellek sistemi ve stratejik uzlaşısı ile örgütsel performans arasındaki ilişkilere aracılık etmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's increasingly competitive conditions, it is getting more and more difficult for companies to show high performance. Good strategies should be created and implemented for the desired performance. In this process, top managers who determine the future of firms are very important. The demographic and human characteristics of these managers, as well as the structure, formation, and dynamics of the top management teams, affect firm performance and strategic decisions. In this study, the relationships between top management team behavioral integration, transactive memory system and strategic consensus, strategic decision quality, and organizational performance in forest products sector firms included in the lists of Turkey's Top 500 and Second 500 Largest Industrial Enterprises published by Istanbul Chamber of Industry were investigated. A research model was created and tested by developing hypotheses. Data were collected from 601 top managers in 60 forest products firms with a questionnaire. Hierarchical regression analysis was used to test the hypotheses. Additionally, SPSS PROCESS macro was used for mediation analysis. To test the validity and reliability of the mediation analyzes, Hausman's specification test, Sargan's overidentifying restriction test, and Cragg-Donald's weak instrument test were performed using the SPSS“EndoS”macro. According to the results of the study, top management team behavioral integration, transactive memory system, and strategic consensus affect both strategic decision quality and organizational performance in a positive and significant way. Strategic decision quality, on the other hand, mediates the relationships between top management team behavioral integration, transactive memory system, and strategic consensus and organizational performance.