Uzman görüşüne göre yanlı olduğu belirlenen maddelerin değişen madde fonksiyonu belirleme yöntemleri ile tutarlılığının incelenmesi
Examining the consistency of the items determined to be biased according to expert opinions with differential item functioning
- Tez No: 756175
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırmada, yerleşim bölgesine göre (kırsal ve kent merkezi) yanlı olarak yazılmış ve uzmanlarca da yanlılığı onaylanmış maddeleri bulunan bir testte, DMF belirleme yöntemlerinden Mantel-Haenszel (MH), Lojistik Regresyon (LR) ve Simultaneous Item Bias Test (SIBTEST) yöntemlerinin belirtilen maddeleri tespit etme tutarlılıkları incelenmiştir. Analizler için kullanılan veriler kırsal ve kent merkezinde bulunan 1722 tane 5.sınıf öğrencisinin yanıt verdiği 20 soruluk başarı testinden elde edilmiştir. DMF analizi öncesinde testin tek boyutluluğu incelenmiş ve ve teste ait betimsel istatistikler, güvenirlik analizleri ve madde istatistikleri hesaplanmıştır. Araştırmada madde yanlılığı süreci ters yönde işletilmiş ve test maddelerinin tamamı öncelikle uzman görüşüne gönderilmiştir. Uzmanlarca testin yanlı yazılan dört maddesinin yanlı madde olduğu onaylanmış ve daha sonra testin DMF analizleri R programında“difR”paketi ile yapılarak uzman görüşünce yanlı olduğu onaylanan maddeler ve DMF analizleri karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda uzmanların yanlı olduğunu belirttiği dört maddede, LR yönteminin maddelerin birini tespit edebildiği, MH yönteminin maddelerden iki tanesini, SIBTEST yönteminin ise maddelerden üç tanesini tespit edebildiği görülmüştür. Ayrıca uzmanlarca yanlı olarak görülmeyen maddelerde de MH ve SIBTEST yöntemlerinin B ve C düzeyinde DMF tespit ettiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the consistency of detecting the specified items of the DIF determination methods Mantel-Haenszel (MH), Logistic Regression (LR) and Simultaneous Item Bias Test (SIBTEST) was examined in a test that had items biased according to the settlement area and approved by experts. The data used for the analyzes were obtained from the achievement test of 20 questions answered by 1722 5th grade students in country and city centers. Before the DIF analysis, the unidimensionality of the test was examined and the descriptive statistics, reliability analyzes and item statistics of the test were calculated. In the research, the item bias process was operated in the opposite direction and all of the test items were first sent to the expert opinion. It was approved by the experts that the four incorrectly written items of the test were biased, and then the DIF analyzes of the test were performed with the“difR”package in the R program, and the items that were confirmed to be biased by the expert opinion and the DIF analyzes were compared. As a result of the study, it was seen that LR method could detect one of the four items, which experts stated to be biased, the MH method could detect two of the items, and the SIBTEST method could detect three of the items. In addition, it was revealed that the MH and SIBTEST methods detected DIF at B and C levels in items that were not seen as biased by experts.