Yeşil tedarik zinciri süreçlerinde yenilikçi teknolojilerin kullanımı: Bursa ilinde bir araştırma
Using innovative technologies in green supply chain processes: A study in Bursa municipality
  1. Tez No: 756213
  2. Yazar: FATMANUR TORUN ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA GÜLAY KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışmada, işletmelerin yeşil tedarik zinciri süreçlerinde yenilikçi teknolojileri kullanımına yönelik bir değerlendirme yapmak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, anket yöntemiyle 50 firmadan veriler elde edilmiş ve SPSS 26 programıyla analiz edilmiştir. Öncelikle, yeşil tedarik zincirinin satın alma, tasarım, üretim, paketleme, pazarlama, dağıtım ve tersine lojistik süreçlerinde yenilikçi teknolojilerin kullanım oranları ve yenilikçi teknoloji kullanımının sektör, faaliyet yılı, çalışan sayısına bazlı dağılımı sonuçları verilmiştir. Yenilikçi teknolojilerin yeşil tedarik zinciri süreçleri ile ilişkisini test etmek amacıyla korelasyon analizi yapılmış ve her bir sürecin yenilikçi teknoloji kullanımı ile anlamlı ve pozitif bir ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ardından, yenilikçi teknolojilerin yeşil tedarik zinciri süreçleri üzerine bir etkisinin olup olmadığını test etmek amacıyla basit doğrusal regresyon yapılmış ve yenilikçi teknolojilerin her bir süreç üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu görülmüştür. Son olarak, yenilikçi teknolojilerin yeşil tedarik zinciri süreçlerinde kullanım farklılığını test etmek için one-way anova analizi yapılmış ve farkın nereden kaynaklandığını bulmak için Post-hoc testleri kullanılmıştır. Sonuçlara göre, nesnelerin interneti, robotik, 3D/4D katmanlı üretim, yapay zeka, artırılmış gerçeklik, simülasyon, konum algılama sistemleri, akıllı sensörler ve sosyal medya yeşil tedarik zinciri süreçlerine göre anlamlı bir farklılık gösterirken; kuantum bilişim, blok zincir, büyük veri, siber fiziksel sistemler, bulut ve otomatik depolama ve erişim sistemlerinin ilgili süreçlerde kullanımı arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the use of innovative technologies in green supply chain processes of companies. In this direction, data were obtained from 50 companies with the survey method and analyzed with the SPSS 26 program. First of all, the results of the use of innovative technologies in the purchasing, design, production, packaging, marketing, distribution and reverse logistics processes of the green supply chain and the distribution of innovative technology use by sector, operating year and number of employees are given. Correlation analysis was conducted to test the relationship between innovative technologies and green supply chain processes, and it was concluded that each process had a significant and positive relationship with the use of innovative technology. Then, simple linear regression was performed to test whether innovative technologies have an effect on green supply chain processes and it was seen that innovative technologies had a significant and positive effect on each process. Finally, one-way ANOVA analysis was conducted to test the difference in usage of innovative technologies in green supply chain processes and Post-hoc tests were used to find out where the difference originated. According to the results, while the Internet of things, robotics, 3D/4D additive manufacturing, artificial intelligence, augmented reality, simulation, location sensing systems, smart sensors and social media show a significant difference according to green supply chain processes; It has been observed that there is no significant difference between the use of quantum computing, blockchain, big data, cyber-physical systems, cloud and automated storage and access systems in related processes.