Etkileşimli eğitici dijital oyun programının dezavantajlı çocukların matematik becerileri ve çalışma belleği performansı üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of interactive educational digital game program on mathematical skills and working memory performance of disadvantaged children
  1. Tez No: 756308
  2. Yazar: BETÜL TOKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SOYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmet, Education and Training, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, Etkileşimli Eğitici Dijital Oyun Programının Hastanede Yatan ve Sevgi Evlerinde kalan 7-8 yaş grubu çocukların Matematik Becerilerini ve Çalışma Belleği Performansını incelenmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışmanın deney grubunu 7-8 yaşında olan Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Karaciğer Nakil Servisinde yatan 5 çocuk ile Malatya Sosyal Hizmetler Kurumu Sevgi Evlerinde kalan 25 çocuktan oluşmaktadır. Çalışma deneysel desen yöntemi ile hazırlanmıştır. Deney grubundaki çocuklara Etkileşimli Eğitici Dijital Oyun Programı 12 hafta boyunca, haftada 3 gün süre ile uygulanmıştır. Araştırmada çocukların matematik becerilerini ölçmek için Erken Matematik Yeteneği Testi TEMA-3 A Formu Ölçeği ve çalışma belleğindeki gelişimini ölçmek amacıyla da Çalışma Belleği Ölçeği kullanılmıştır. Etkileşimli Eğitici Dijital Oyun Programının hastanede yatan ve sevgi evlerinde kalan 7-8 yaş grubu çocukların matematik becerileri ve çalışma belleği performansına etkisi incelenmiştir. Araştırma verileri nicel araştırma yöntemi ile toplanacaktır. Araştırmada elde edilen veriler Non Parametrik testlerden Wilcoxon işaretli sıralar testi programı ile analiz edilmiş ve Etkileşimli Eğitici Dijital Oyun Programının hastanede yatan ve sevgi evlerinde kalan 7-8 yaş çocukların matematik becerilerini ve çalışma belleği performansını artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to examine the Mathematical Skills and Working Memory Performance of the 7-8 year old children who are hospitalized and staying in the Love Houses of the Interactive Educational Digital Game Program. The experimental group of this study consists of 5 children aged 7-8 years in Malatya İnönü University Turgut Özal Medical Center Training and Research Hospital Pediatric Liver Transplant Service and 25 children staying in Malatya Social Services Institution Affection Houses. The study was prepared with the experimental design method. Interactive Educational Digital Game Program was applied to the children in the experimental group for 12 weeks, 3 days a week. In the study, the Early Mathematical Ability Test TEMA-3 Form A Scale was used to measure children's mathematical skills, and the Working Memory Scale was used to measure their development in working memory. The effect of the Interactive Educational Digital Game Program on the mathematical skills and working memory performance of children aged 7-8 years who were hospitalized and staying in love homes was investigated. Research data will be collected by quantitative research method. The data obtained in the study were analyzed with the Wilcoxon signed-row test program, which is one of the Non-Parametric tests, and it was concluded that the Interactive Educational Digital Game Program increased the mathematical skills and working memory performance of 7-8 year old children hospitalized and staying in love homes.