Başağrısı hastalarında büyük oksipital sinir blokajyanıtları
Greater occipital nerve blockage in headache patientsresponses
  1. Tez No: 756311
  2. Yazar: BURÇ ESRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Periferik sinir blokajı uzun süredir primer baş ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız, primer baş ağrısı, özellikle ilaç aşırı kullanım baş ağrısı olan hastalarda büyük oksipital sinir (GON) blokajının etkinliğini incelemekti. Gereç ve Yöntem: Büyük oksipital sinir blokajı ile tedavi edilen 69 baş ağrısı hastası geriye dönük olarak incelendi. Hastaların 37'sinde migren, 17'sinde ilaç aşırı kullanım baş ağrısı, 7'sinde otonomik sefalji, 4'ünde trigeminal nevralji ve 3'ünde servikojenik baş ağrısı vardı. Bulgular: İlk blokajdan sonra ağrının şiddetinin, süresinin ve sıklığının önemli ölçüde azaldığı, tekrarlayan blokajlarda ise stabil seyrettiği görüldü. Migren hastaları için; ilk blokajda ağrı sıklığı %50 oranında azalmıştır. Atak periyodu ise; ilk blokajda %91,6; sonra ki tekrarlayan blokajlarda etkisi sırasıyla %95,83 ve %72,22 oranında azalarak devam etmiştir. Diğer baş ağrısı gruplarında da benzer sonuçlara ulaşıldı. Sonuç: İlk GON blokajı ile hastalarda belirgin semptomatik rahatlama olabilir. Etkisinin devamını sağlamak veya diğer koruyucu tedavilerin etkisi başlayana kadar ağrının giderilmesini sağlamak için tekrarlayan blokajlar kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Background: Peripheral nerve blockade has been using in primer headache treatment for a long time. Our aim in this study was to examine the efficiency of greater occipital nerve (GON) blockade in patients with primary headache especially medical overuse headache. Materials and Methods: Sixty-nine headache patients who were treated with greater occipital nerve blockade have been examined retrospectively. Thirty-seven of the patients had migraine, 17 of them had medication overuse headache, 7 of them had autonomic cephalagia, 4 of them had trigeminal neuralgia and 3 of them had cervicogenic headache. Results: It has been observed that the intensity, period and frequency of the pain were significantly reduced after the first blockade and ranged stable in repetitive blockades. For the migraine patients; attack frequency was decreased at 50% rate in the first blockade. Attack period was decreased at 91.6% rate at first, then at repetitive blockades effect proceeded as 95.83% and 72.22% respectively. Similar results were reached in other headache groups as well. Conclusion: Patients can have significant symptomatic reliefs with first GON blockade. Repetitive blockades can be used in order to provide continuance in the effect or to provide pain relief until the effect of other preventive treatments will start.