The digital age's workplaces: A proposal for accessible co-working spaces in neighborhoods
Dijital çağın çalışma mekanları: Mahallelerde erişilebilir paylaşımlı ofis önerisi
  1. Tez No: 756312
  2. Yazar: NİHAL ÜNAL AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE GURALLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Teknolojik gelişmeler ile çalışma hayatında yaşanan değişimler, 2019 yılında Çin'den tüm dünyaya yayılan ve İkinci Dünya Savaşı'nı takip eden süreçte yaşanan en büyük küresel felaketlerden biri olarak kabul edilen Covid-19 pandemisinden de doğrudan etkilenmiştir. Virüsün yayılmasını engellemek için alınan tedbirlerin, ev ve mahalle gibi yakın yaşam alanlarının önemini yeniden hatırlattığı bu dönemde, paylaşımlı ofislerin hayatımızdaki yerini tartışmak anlamlı olacaktır. Bu çalışma, paylaşımlı ofisleri hem finansal olarak hem de fiziksel yakınlık olarak herkes için daha erişilebilir kılma fikri üzerinden bu mekanların nasıl daha fazla hayatımıza ve mahallelerimize dahil edilebileceğini tartışmaktadır. Çalışma boyunca, ilk olarak kentsel tasarımda sosyo-teknolojik gelişmeler üzerine yapılan tartışmalara örnek olan 20 dakikalık mahalle ve 15 dakikalık şehir önermeleri incelenmiştir. Sonra, çalışma şeklini etkileyen pandeminin de dahil olduğu parametreler ve yeni çalışma mekanları analiz edilmiştir. Daha sonra, paylaşımlı ofislerin özellikleri ve örnekleri erişilebilirlik perspektifinden ele alınmıştır. Bu doğrultuda, projenin arkasındaki kamusal kullanıma yönelik yaklaşımı sebebiyle IDEA Kadıköy örnek proje olarak belirlenmiştir. Bu mekânı ziyaret etmek konsepte ilişkin resmi çizme noktasında da yardımcı olmuştur. Sonuç bölümünde, literatür araştırması ve örnek çalışmaya ilişkin verilere dayanarak paylaşımlı ofislerin mahalle ölçeğinde yer almasının alternatif yolları tartışılmıştır. Mahallelerde açılan özel paylaşımlı ofisler ile mahallelerin, kat sahiplerinin ve kamu otoritelerinin sahibi olduğu paylaşımlı ofisler ayrı ayrı ele alınmış ve tezin önceki bölümlerinden elde edilen bulgular üzerinden tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes in working life with technological developments were directly affected by the Covid-19 pandemic spread from China in 2019, which was accepted as one of the biggest global disasters following the Second World War. It would be meaningful to discuss the place of co-working spaces in our lives in this period when precautions against the spread of the virus reminded us of the importance of living spaces such as home and neighborhood. This study discusses how co-working spaces could take more place in our lives and neighborhoods to make them accessible for everyone considering financial and physical accessibilities. During the study, 20-minute neighborhood and 15-minute city have been firstly investigated as examples of recent studies about socio-technological development in urban design. Then, parameters that include the pandemic affecting the way of working and new types of working spaces have been analyzed. After that, specifications of co-working spaces and their examples have been researched from the perspective of accessibility. In this direction, IDEA Kadıköy has been determined as the case study of the thesis due to the approach toward public use behind the project. Visiting the space has also helped to draw the image of the concept. In conclusion, alternative ways of having these spaces at the neighborhood scale are discussed based on literature research and the case study. Private co-working spaces opened in neighborhoods and co-working spaces owned by neighborhoods, flat owners, or public authorities have been handled separately and discussed with the findings from the research written in the previous sections of the thesis.