Endemi ve pandemi sürecinde güvenlik birimlerinin iş yükü artışı ve stres düzeylerinin değişimi
Increase in workload and change in stress levels of security units in the process of endemics and pandemics
  1. Tez No: 756385
  2. Yazar: YASİN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ülkelerin endemi ve pandemi süreçlerinden oldukça etkilendiği bilinmektedir. Özellikle bazı meslek grupları bu süreçlerden daha fazla etkilenmekte, bu süreçlerde iş yükleri ve stres düzeylerinde artış görülmektedir. Bu süreçlerden en fazla etkilenen meslek gruplarından biri de güvenlik birimlerinde çalışan personellerdir. Bu araştırmada da güvenlik birimlerinden olan polislerin Covid-19 virüsünden kaynaklı olarak iş yükü artışı ve buna bağlı olarak stres düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Nicel bir yaklaşımla ele alınan araştırmada araştırma deseni olarak ilişkisel desen kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı merkez ilçe emniyet müdürlüklerinde çalışan polis memurları örneklemini ise Çankaya, Mamak, Altındağ, Keçiören ve Yenimahalle ilçe emniyet müdürlüklerine bağlı Polis Merkezi Amirliklerinde çalışan 1000 polis memuru oluşturmaktadır. Örnekleme dâhil olacak polis memurlarına bilgilerinin gizli kalacağı ve bilimsel bir araştırma için kullanılacağı bildirilmiş ve araştırmaya katılım gönüllülük esasına göre yapılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizi SPSS 22 paket programı aracılığıyla yapılmış olup araştırmanın bulguları frekans, korelasyon ve regresyon analizleri sonucunda elde edilmiştir. Araştırmadaki polis memurlarının %50,1'inin 26-35 yaş aralığında, %16,9'unun bayan, %79,2'sinin evli, %89,7'sinin lisans ve lisansüstü mezunu, %40'ının 6-15 yıl mesleki deneyime sahip oluşları elde edilen demografik bilgiler arasındadır. Araştırmanın asıl sonucu niteliği taşıyan iş yükü ve stres düzeyleri arasında gerçekleştirilen korelasyon analizi sonucunda iş yükü ve stres düzeyleri arasında pozitif yönlü ve orta düzey bir ilişki olduğu saptanmıştır. Yapılan regresyon analizi sonucunda ise polislerde oluşan stresin %9'unun iş yüküne bağlı olduğu saptanmıştır. Ayrıca iş yükü değişkeninde meydana gelebilecek 1 birimlik değişimin stres düzeyinde ,315'lik bir değişime neden olacağı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that countries are highly affected by endemic and pandemic processes. In particular, some occupational groups are more affected by these processes, and workloads and stress levels increase in these processes. One of the occupational groups affected by these processes is the personnel working in the security units. In this study, the relationship between the increase in the workload of the police which is one of the security units and respectively the stress levels were examined due to the Covid-19 virus. In this study, the relational design was used as the research design which was conducted with a quantitative approach. The population of the research consists of police officers working in the central district police departments of Ankara Provincial Police Department. The sample of the research is composed of 1000 police officers working in the Police Headquarters affiliated to Çankaya, Mamak, Altındağ, Keçiören and Yenimahalle District Police Directorates. Police officers to be included in the sample were informed that their information would be kept confidential and would be used for a scientific research, and participation in the research was done on a voluntary basis. The analysis of the data collected with in the scope of the research was made through the SPSS 22 package program, and the findings of the research were obtained as a result of frequency, correlation and regression analyzes. 50.1% of the police officers in the study are between the ages of 26-35, 16.9% are women, 79.2% are married, and 89.7% are undergraduate and graduate graduates. In addition, 40% of them have 6-15 years of professional experience are among the demographic information obtained. As a result of the correlation analysis performed between workload and stress levels, which is the main result of the research, it was determined that there is a positive and moderate relationship between workload and stress levels. As a result of the regression analysis, it was determined that 9% of the stress in the police was related to the workload. In addition, it was determined that a change of 1 unit in the workload variable would cause a change of 0,315 in the stress level.