İş sağlığı ve güvenliği açısından mesleki eğitim uygulama alanlarında risk değerlendirmesi: Bir meslek yüksekokulu örneğinde risk analizi uygulaması
Risk assessment in vocational education applications in terms of occupational health and safety: İmplementation of risk analysis in the case of A vocational school
- Tez No: 756397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENEKŞE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hem kapsam hem de uygulama açısından geniş bir kavram olan İSG'nin önemli bir parçası ve aynı zamanda önemli aracı, risk önlemedir. İSG ile ilgili riskleri önlemenin başlangıç noktasını risk değerlendirmesi oluşturmaktadır. Türkiye'de İSG Kanunu işverenleri, işyeri faaliyetleri, büyüklükleri veya yapıları ne olursa olsun bir risk değerlendirmesi yapmakla yükümlü tutmaktadır. Risk değerlendirmesi, yasal mevzuat sınırları içinde işyerinde farklı risk öğelerini sınıflandırarak ve önceliklendirerek, hem çalışanların hem de işverenlerin tanımlanan tehlikelerle nasıl başa çıkacaklarını kapsamlı bir şekilde anlamaları ve güvenlik önlemlerini belirlemeleri için temel ve önemli bir araçtır. Özellikle son yıllarda sayıları hızla artan mesleki teknik eğitim birimlerinde, eğitim ve idari binalarının iş güvenliği açısından değerlendirilmesi, kontrolünün sağlanması ve eksiklikleri giderilmesi önemli hale gelmektedir. Bu çalışmada, mesleki eğitim ve uygulama alanlarında iş kazası risklerini önleme ve kontrol altına alma çabası olarak bir mesleki eğitim biriminde L tipi (5x5) matris risk analizi yöntemi kullanılarak, risklerin analizi yapılmıştır. Çalışmada gerçekleştirilen bu risk analizinin amacı, mesleki eğitim alanlarında oluşabilecek potansiyel tehlikeleri ve bunlarla ilişkili riskleri belirleyerek, potansiyel risklerin kontrolünü sağlamak ve böylece iş kazalarının azaltılmasına katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
An important part of OSH, and also an important tool, is risk prevention, which is a broad concept both in scope and application. The starting point for preventing risks related to OHS is risk assessment. The OHS Law in Turkey obliges employers to conduct a risk assessment regardless of workplace activities, size or structure. Risk assessment is a fundamental and important tool for both employees and employers to comprehensively understand how to deal with identified hazards and to determine safety measures by classifying and prioritizing different risk elements in the workplace within the limits of legal regulations. Especially in vocational and technical education units, the number of which has increased rapidly in recent years, it becomes important to evaluate the education and administrative buildings in terms of occupational safety, to control them and to eliminate the deficiencies. In this study, the risks were analyzed by using the L type (5x5) matrix risk analysis method in a vocational training unit as an effort to prevent and control the risks of occupational accidents in the fields of vocational education and practice. The purpose of this risk analysis carried out in the study is to determine the potential hazards that may occur in vocational training areas and the risks associated with them, to control the potential risks and thus to contribute to the reduction of occupational accidents.