Steam yaklaşımında matematiksel modellemenin kullanılmasının 8. sınıf öğrencilerin çevre farkındalıklarına, sanata yönelik ilgilerine ve matematik öz yeterliliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the use of mathematical modeling in the steam approach on the environmental awareness, interest in art and mathematical self-efficacy of 8th grade students
  1. Tez No: 756399
  2. Yazar: BARIŞ ELİF ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı STEAM yaklaşımında matematiksel modellemenin kullanılmasının 8. sınıf öğrencilerin çevre farkındalıklarına, sanata yönelik ilgilerine ve matematik öz yeterliklerine etkisini incelemektir. Araştırmada karma yöntemlerden açıklayıcı desen kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Karamanda bulunan tüm resmi örgün kurumların ortaokul 8. sınıfında eğitim öğretim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu ise seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi tercih edilerek belirlenmiştir. Bu bağlamda araştırmacının görev yaptığı 2021-2022 eğitim öğretim yılında Karaman Merkez ilçesinde bulunan bir ortaokulun 8. sınıflarında öğrenim gören iki şubede bulunan, 43 öğrenci tercih edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının bu iki şube arasından rastgele seçilmesi ile çalışma grupları belirlenmiştir. Araştırmada nicel veriler toplanırken Çevre Farkındalık Ölçeği, Sanata Yönelik Tutum Ölçeği, Matematik Öz Yeterlilik Ölçeği kullanılmıştır. Daha sonra araştırmacı tarafından hazırlanan öğrenci görüşme formu nitel verilerin dayanağını oluşturmuştur. Araştırmanın ilk haftasında ölçekler öğrencilere ön test olarak uygulanmıştır. Daha sonra kontrol grubuna kazanımlar program doğrultusunda verilirken, deney grubuna ise matematiksel modelleme ve STEAM yaklaşımı ile uygulamalı olarak verilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS analiz programı ile bağımlı örnekler, bağımsız örnekler ve t testi kullanılmıştır. Nicel verilerin analizi öncesinde normallik testi yapılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmış ve elde edilen sonuçlar betimsel analiz kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda matematiksel modellemede ve STEAM etkinliklerinde deney grubu lehine anlamlı bir fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research questions the effect of the application of mathematical modeling in STEAM approach on 8th grade students' environmental awareness, interest in art and mathematical self-efficacy. In the research, qualitative and quantitative data were used as explanatory patterns from mixed methods. The universe of the research consists of students studying in the 8th grade of all official formal institutions in Karaman in the 2021-2022 academic year. The study group of the research was determined by preferring the appropriate sampling method from non-selective sampling methods. In this context, 43 students studying in two different 8th grade of a secondary school in the Central district of Karaman, in the 2021-2022 academic year, in which the researcher works, were preferred. The study groups were determined by randomly selecting the experimental and control groups among these students.While collecting quantitative data in the study, Environment Awareness Scale, Attitude Towards Art Scale, Mathematics Self-Efficacy Scale were used. Then, the student interview form prepared by the researcher formed the basis of the qualitative data. In the first week of the study, the scales were applied to the students as a pre-test. After that, the gains were given to the control group as suitable of the programme and to the experimental group by using mathematical modeling with the STEAM approach. In the data processing, dependent samples, independent samples and t-test were used with the SPSS analysis program. Normality test was performed prior to the quantitative data analysis. In the qualitative data analysis, content analysis method was applied and the results were evaluated by means of the descriptive analysis. As a result of the study, a significant difference was observed in favor of the experimental group in mathematical modeling and STEAM activities.