The Participatory Theater Framework of Leadership
Liderlik için Katılımcı Tiyatro Modeli
- Tez No: 756534
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Strateji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Liderliğin geleneksel tanımında lider sahne ışıklarını kendinde toplar ve takipçiler seyirciler olarak çoğunlukla karanlıkta kalır. Dahası, mevcut literatür sahnedeki bir sanatçının kendisini yuhalayan bir seyirciyi cahil veya kötü niyetli görmesine benzer şekilde, lideri desteklemeyenleri bir engel ve verimsizlik olarak görüp, gruba faydalı bireyler olabilmeleri için düzeltilmeleri gerektiğini varsayıyor (Ford & Harding, 2018). Ne var ki, liderlik sadece liderden ve onun 'iyi takipçiler' yaratma kabiliyetinden ibaret değildir (Collinson, 2006). Liderlik, işbirliği yapan bireylerin iradeleri kadar çatışan iradeleri de kapsar ve tek tek bireylerin toplamından daha öte bir kavramdır. Destek vererek, muhalefet ederek, ya da sadece kayıtsızlıklarıyla, her grup üyesi liderliğin bir parçasıdır ve hem bireysel hem de kolektif iradeleriyle liderlik hedeflerini ve bu hedeflerin ne ölçüde gerçekleşeceğini belirlerler. Dolayısıyla, bu doktora tezi liderliğin bileşenlerinin aslında kimler olduğunu ve liderliğin birden fazla seviyede (birey, alt grup, grup) tüm grup üyeleri tarafından birlikte yaratılan bir sosyal fenomen olarak gerçekte nasıl işlediğini anlamaya adanmıştır. Bu doktora tezinde, literatürdeki yukarıda bahsedilen boşlukları doldurmayı amaçlayan ve yeni ve bütüncül bir liderlik anlayışı olan katılımcı tiyatro modelini (KTM) takdim ediyorum. Katılımcı tiyatro liderlik modeli lider, destekçiler ve muhalifler dahil olmak üzere gruptaki herkesin hem bireysel hem de kolektifin bir parçası olarak liderlik fenomeninin bilinçli aktörleri olduğunu kabul ediyor. Temellerini sosyal ve bilişsel psikoloji, ahlak felsefesi ve oyun teorisi gibi farklı araştırma alanlarından alan bu doktora tezi (i) KTM'in teorik temellerini tesis ediyor ve insanların liderlik durumlarında benimseyebilecekleri rollerin bir tipolojisini öneriyor, (ii) araştırmacılar ve toplum tarafından en pasif olduğu düşünülen ve sık sık 'koyun' olarak yaftalanan insanların (toksik liderlerin adanmış takipçileri) bile liderlik fenomeninin bilinçli ve kendi iradesi ile karar veren aktörleri olduğunu gösteriyor, ve (iii) KTM tarafından önerilen rol tipolojisinin var olduğuna dair ampirik delil sunuyor.
Özet (Çeviri)
The traditional conceptualization of leadership can be understood as the leader occupying centerstage whilst the audience of 'followers' remains largely in the dark. Furthermore, as an actor on stage would perceive a booing member of the audience as malevolent or ignorant, the extant literature mainly depicts non-followers as obstacles, inefficiencies, or irritants that should be corrected so that they can become productive members of the group (Ford & Harding, 2018). Yet, leadership does not only revolve around the leader and his/her ability to create 'good followers' (Collinson, 2006). It is the compilation of cooperating and clashing individual agencies of the group members that results in more than mere aggregation. Through their support, opposition, and even apathy, every group member is a participant of the leadership phenomenon and they individually and collectively influence the group goal and to what extent it is actualized. As such, this dissertation is dedicated to understanding who the constituents of leadership really are and how leadership as a multilevel social phenomenon that is co-created by all group members actually works. In this dissertation, I introduce the participatory theater framework (PTF) of leadership as a novel and holistic theoretical approach that can enable us to answer the questions above. The participatory theater framework recognizes everyone in the group, including the leader and all forms of followers and non-followers, individually and collectively, as agentic performers of leadership. Deriving its foundations from various research areas such as social and cognitive psychology, moral philosophy, and game theory, this dissertation (i) establishes the theoretical foundation of the PTF and proposes a typology of roles people adopt in leadership situations, (ii) demonstrates that even those who are most commonly thought to be passive (i.e., devoted followers of toxic leaders; frequently called 'sheep' ) are indeed willful co-creators of the leadership phenomenon, and (iii) presents empirical evidence for the existence of the proposed typology of roles.