Örgütsel bağlılık ile duygusal emek, tükenmişlik ve genel yetkinlik inancı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between organizational commitment and emotional labor, burnout, and general competencies
  1. Tez No: 756633
  2. Yazar: CANSIN İKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın ana amacı engelli bakım merkezinde görev yapmakta olan çalışanların örgütsel bağlılıkları ile duygusal emek, tükenmişlik ve genel yetkinlik inançları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma grubunu 19-65 yaş aralığında bulunan 298 personel oluşturmaktadır. Katılımcıların 193'ü (%64.8) kadın, 105'i (%35.2) ise erkeklerden oluşmaktadır. Çalışmaya yalnızca şuan bir engelli bakım merkezinde görev yapmakta olan personeller dahil edilmiştir. Örgütsel bağlılığa ilişkin verileri elde etmek için Meyer, Allen ve Smith (1993) tarafından geliştirilmiş olup Dağlı, Elçiçek ve Han (2018) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan örgütsel bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Diefendorff ve arkadaşları (2005) tarafından iş yaşamında duygusal emek eğiliminin ölçülmesi amacıyla geliştirilen duygusal emek ölçeği, Basım ve Beğenirbaş (2012) tarafından Türkçe'ye uyarlanmıştır. Tükenmişlik puanlarına ilişkin verileri elde etmek için Maslach ve Jackson (1981) tarafından geliştirilen ve Çapri (2006) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Tükenmişlik Envanteri kullanılmıştır. Jerusalem ve Schwarzer (1992) tarafından geliştirilen Genel Yetkinlik İnancı Ölçeği, Çelikkaleli ve Çapri (2008) tarafından Türkçe'ye uyarlanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre örgütsel bağlılık ile bağımsız değişkenlerin ilişkisi incelendiğinde duygusal emek ile pozitif yönde ve anlamlı olmayan, tükenmişlik ile negatif yönde ve anlamlı, genel yetkinlik inancıyla ise pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Regresyon analizine göre örgütsel bağlılığı tükenmişlik ve genel yetkinlik inancının yordadığı bulunmuştur. Bunun yanı sıra örgütsel bağlılığın cinsiyet, yaş, en çok hizmet verilen engel grubu ve algılanan yönetim tarzı değişkenlerine göre farklılaşması yönünde anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between the organizational commitment of the employees working in the disabled care center and their emotional labor, burnout and general self-efficacy beliefs. The working group consists of 298 personnel between the ages of 19-65. 193 (64.8%) of the participants are women and 105 (35.2%) are men. Only staff currently working in a disability care center were included in the study. In order to obtain data on organizational commitment, the organizational commitment scale developed by Meyer, Allen and Smith (1993) and adapted to Turkish by Dağlı, Elçiçek and Han (2018) was used. The emotional labor scale, developed by Diefendorff et al. (2005) to measure the tendency of emotional labor in business life, has been adapted to Turkish by Basım and Gözçirbaş (2012). In order to obtain data on burnout scores, the Burnout Inventory developed by Maslach and Jackson (1981) and adapted to Turkish by Çapri (2006) was used. The General Competence Belief Scale developed by Jerusalem and Schwarzer (1992) was adapted to Turkish by Çelikkaleli and Çapri (2008). The data obtained within the scope of the research were analyzed using the SPSS 22.0 package program. According to results of the study, organizational commitment and positive emotional labor examined the relationship of independent variables with non-significant, significant and negatively with burnout, with a belief in the competence overall, it was observed that there is a significant relationship in the positive direction. According to the regression analysis, it was found that burnout and general competence belief predict organizational commitment. In addition, significant differences were found in the direction of differentiation of organizational commitment according to gender, age, the most serviced disability group and perceived management style variables.