Gayb penceresinden mugayyebât-ı hamse'ye yaklaşım
Approach to mughayyabât-i khamsa from the window of the gayb
- Tez No: 756677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Âlemlerin Rabbi olan Allah Teâlâ, şehâdet ve gayb boyutuyla tüm kâinatı yaratan, maddi ve manevi tasarrufları üzerinde bulunduran, gizli ve aşikâr her türlü durumları bilendir. Şehâdet âleminde yaşayan insan da yaratıldığı günden beri, görünmeyen ve bilinmeyene karşı hep merak içerisinde olmuştur. Bu merakı onu gayb ile ilgilenmeye sevk etmiştir. Bu çalışmamız, gayb kavramı üzerinden beş bilinmeyen olarak nitelendirilen hususlar hakkındaki yaklaşımları ortaya koyma gayretidir. Nitekim Lokmân sûresinin son âyetinde zikredilen beş bilinmeyen mevzusu günümüzde yaşanan gelişmeler doğrultusunda tekrar güncelliğinin sorgulamasına sebebiyet vermiştir. Bu bağlamda, seçmiş olduğumuz rivayet tefsirleri, dirâyet tefsirleri ve son dönem müfessirler tarafından ilgili âyeti nasıl yorumladıklarını, günümüz şartlarında güncelleme kapsamında değerlendirilip değerlendirilmemesini ve asırlara göre müfessirlerin yorumlarındaki farklılıklara yer vereceğiz. Netice olarak, gayb meselesi Kur'ân-ı Kerîm ve hadisler ışığında okunduğunda Allah'ın güç ve kudretinin tecellisinin yansımalarıdır. المُغيَّبات الخمس olarak belirtilen beş husus ayrıntılı olarak incelendiğinde hâlâ gayb özelliği taşıdığı görülebilecektedir. Çalışmamızın المُغيَّبات الخمس'nin iyi anlaşılması ve daha doğru kavranması noktasında alana katkı sunacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
God, the lord of the worlds, is the one, who created the entire universe with the dimension of seen and the unseen, possesses material and spiritual dispositions and all kinds of hidden and obvious situations. Since the day humans have been created have always been curious about the unseen and unknown; This curiosity led them to deal with the ghayb / unseen. This study is an effort to reveal the approaches to the issues described as five unknowns over the concept of the unseen. The five unknown issues mentioned in the last verse of the Surah Lokman have led to the questioning of its actuality again in the line with the developments experienced today. In this context, we will give place to the interpretation of the relevant verse by the riwayat commentators, dirayat commentaries and the modern commentators, whether it should be evaluated within the scope of updating today's conditions, and the differences in the interpretations of the commentators according to centuries. As a result, when the issue of the unseen is read in the light of the Qur'an and hadith, it is the reflection of the manifestation of Allah's Power and Might. When the five issues mentioned as المُغيَّبات الخمس are examined in detail, it can be seen that they still have the characteristics of the unseen. We believe that our study will contribute to the field in terms of better understanding and more accurate understanding of المُغيَّبات الخمس