Pıhtısı kırılmış probiyotik yoğurt üretiminde Psyllium husk (karnıyarık otu tohum kabuğu tozu)'dan yağ ikamesi ve prebiyotik olarak yararlanma olanakları
Possibilities to use psyllium husk (carniarian seed peel powder) as fat replacement and prebiotic in production of cracked probiotic yogurt
  1. Tez No: 756803
  2. Yazar: BUŞRA ÇUBUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA SERDAR AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada pıhtısı kırılmış yoğurt üretiminde yağ ikamesi ve prebiyotik olarak Psyllium husk (Karnıyarık otu tohum kabuğu tozu)'dan yararlanma olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla yedi farklı pıhtısı kırılmış probiyotik yoğurt üretilerek (A: %4, tam yağlı kontrol; B: %1.8, yarım yağlı kontrol; C: %1.8 yağlı, %0.1 Psyllium husk; D: %1.8 yağlı, %0.3 Psyllium husk; E: %0.1 yağlı kontrol; F: %0.1 yağlı, %0.1 Psyllium husk ve G: %0.1 yağlı, %0.3 Psyllium husk) bu yoğurtların kimyasal, fiziksel, mikrobiyolojik, duyusal ve tekstürel özellikleri birbiriyle karşılaştırılmıştır. Üretilen pıhtısı kırılmış probiyotik yoğurtlar 21 gün süre ile +4°C' de depolanmış ve bu periyotta da (1. , 11. , ve 21. günlerde) fiziksel, mikrobiyolojik, tekstürel ve duyusal özellikleri . Pıhtısı kırılmış probiyotik yoğurt üretiminde Psyllium husk (Karnıyarık otu tohum kabuğu tozu)'nın kullanımını ve depolama süresinin pıhtısı kırılmış probiyotik yoğurtların fiziksel özelliklerinden; viskozite değerlerine, renk değerlerine (L*, a* ve b*), mikrobiyolojik olarak B.
Özet (Çeviri)
In this study, the possibilities of utilizing Psyllium husk (Psyllium husk powder) as a fat substitute and prebiotic in the production of curdled yoghurt were investigated. For this purpose, seven different probiotic yoghurts with broken clots were produced (A: 4%, full-fat control; B: 1.8%, half-fat control; C: 1.8% fat and 0.1% Psyllium husk; D: 1.8% fat, 0.3% Psyllium husk; E: 0.1% fat control; F: 0.1% fat and 0.1% Psyllium husk and G: 0.1% fat, 0.3% Psyllium husk) chemical, physical, microbiological, sensory and textural properties of these yoghurts were compared with each other. Probiotic yoghurts with broken clots were stored at +4°C for 21 days and their physical, microbiological, textural and sensory properties were evaluated in this period (on the 1st, 11th, and 21st days). The use of Psyllium husk in the production of curdled probiotic yoghurt and the storage period of the physical properties of the curdled probiotic yoghurts; viscosity values, color values (L*, a* and b*), number of B.