Implementation of an object data model enforcing cloruse and reusability
Kapalılık ve tekrar kullanılabilirliği sağlayan bir nesne veri modeli uygulaması
- Tez No: 75686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
oz KAPALILIK VE TEKRAR KULLANILABİLİRLİĞİ SAĞLAYAN BİR NESNE VERİ MODELİ UYGULAMASI Yılmaz, A. F. Cem Yüksek Lisans, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Dr. Faruk Polat Eylül 1998, 77 sayfa Tekrar kullanılabilirlik, nesneye yönelik teknolojilerin geniş bir alanda kabul edilmesindeki yaşamsal ve ayırt edici özelliklerden birisidir. Alhajj ve Polat[8] tarafindan, tekrar kullamlabilirliği en yüksek dereceye çıkarmak amacıyla, verilen bir sınıfı hiyerarşi içinde istenilen konuma yerleştiren bir yöntem geliştirilmiştir. Çalışmalarında sınıflar, hiyerarşiye dört şekilde eklenecek biçimde gruplanmışlardır; alt ve üst sınıfları bilinen sınıflar, sadece alt sınıfları bilinenler, sadece üst sınıfları bilinenler veya ne alt ne de üst sınıfi bilinenler. Bu çalışma, nesne modelinin kapalılık özelliğini sağlamak amacıyla sorgulama sonuçlan üzerinde durur çünkü tekrar kullanılabilirlik sadece, bir sorgulama sonucu, hiyerarşi içine uygun olarak yerleştirildiğinde sağlanabilir. Tez kapsamında, bu model bilgisayar ortamında geliştirilmiş ve test edilmiştir. Tekrar kullanılabilirliği sağlayan algoritmalardan birincisi, bir sınıfın kalıtsal özelliklerini artırmak amacıyla üst sınıflarının listesini düzenler ve böylece yerel tanımlanmış özelliklerini azaltır, ikinci algoritma, verilen bir sınıfın her üst sınıfının alt sınıfını hesaba katarak, sınıfı hiyerarşide uygun bir yere yerleştirir ve tekrar kullanılabilirliği artırır. Anahtar Kelimeler : Kardeş Sınıf, Nesneye Yönelik Veri Tabam, Sorgulama Modeli, Tekrar Kullanılabilirlik. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMPLEMENTATION OF AN OBJECT DATA MODEL ENFORCING CLOSURE AND REUSABILITY Yılmaz, A. F. Cem M.S., Department of Computer Engineering Supervisor: Dr. Faruk Polat September 1998, 77 pages Reusability is one of the vital and distinguishing features that lead to the wide acceptance of the object-oriented technology. A method developed by Alhajj & Polat [8] is presented for placing a given class in its intended position within the hierarchy to maximize reusability. In their work, classes to be added to the hierarchy are grouped into four categories; the classes whose both subclasses and superclasses are known, only subclasses are known, only superclasses are known, or neither subclasses nor superclasses are known. It concentrates on query results to have the object model maintain closure property because reusability is achieved only when the result of a query is properly placed in the hierarchy in an automated way. hi the thesis, this model has been implemented and tested. The first algorithm that enables reusability maximization adjusts the list of superclasses of a given class to increase the inherited facilities and hence decrease locally defined facilities. The second algorithm maximizes reusability by considering the subclasses of each of the superclasses of a given class to have the latter class properly placed in the hierarchy. Keywords : Brother Class, 00 Database, Query Model, Reusability, Views. Ill