Örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık ilişkisi üzerine bir araştırma
A research on the relationship of organizational justice and organizational commitment
- Tez No: 757070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüz dünyası, geçmiş dönemler ile kıyaslandığında büyük bir hızla değişmekte; bu değişim yaşamın tüm alanlarında olduğu gibi örgütlerde de kendini göstermektedir. Değişim, beklentileri de farklılaştırmaktadır. İnsanlık tarihi boyunca çok önemli bir konu olarak değerlendirilmiş adalet kavramı, günümüzün daha çok araştıran, karşılaştıran ve bilinçli çalışan profilinde büyük bir önem arz etmektedir. Çalışanlar giderek daha adil bir iş dünyası beklentisi içinde olmaktadır. Birçok örgütsel değişkeni etkileyen örgütsel adalet kavramı, örgütsel bağlılık sağlamada önemli bir rol üstlenmektedir. Çalışma, örgütsel adalet ile örgütsel bağlılık ilişkisini tespit etme amacı taşımaktadır. Bu çerçevede, İstanbul Havalimanında faaliyet gösteren yer hizmetleri işletmelerinde çalışan 402 kişiden veri toplanmıştır. Katılımcıların belirlenmesinde kolayda örnekleme yöntemi, verilerin toplanmasında anket yönteminden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS programı ile işlenmiş ve analiz edilmiştir. Araştırmada, örgütsel adaletin örgütsel bağlılık üzerinde pozitif yönde anlamlı etkiye sahip olduğunu kısmen destekleyen sonuçlar elde edilmiştir. Araştırmanın, sivil havacılık sektörü yer hizmetleri işletmelerine örgütsel adalet ve bağlılığa ilişkin durum değerlendirmesi yapma, uygulamalarını gözden geçirme ve iyileştirme açısından katkı sunacağı düşünülmektedir. Ayrıca, değişkenler arasındaki ilişkinin sivil havacılık sektöründe sınırlı sayıda araştırmada ele alınması, çalışmanın literatür açısından da önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Today's world is changing rapidly when compared to past periods; this change manifests itself in organizations as well as in all areas of life. Change also differentiates expectations. The concept of justice, which has been evaluated as a very important issue throughout the history of humanity, is of great importance in today's more researching, comparing and conscious employee profile. Employees are increasingly expecting a fairer business world. The concept of organizational justice, which affects many organizational variables, plays an important role in providing organizational commitment. The study aims to determine the relationship between organizational justice and organizational commitment. In this context, data were collected from 402 people working in ground handling companies operating at Istanbul Airport. Convenience sampling method was used in the determination of the participants and the survey method was used in the collection of data. The obtained data were processed and analyzed with the SPSS program. In the research, results were obtained partially supporting that organizational justice has a positive and significant effect on organizational commitment. It is thought that the research will contribute to the civil aviation sector ground handling companies in terms of evaluating the organizational justice and commitment, reviewing and improving their practices. In addition, the fact that the relationship between the variables is handled in a limited number of researches in the civil aviation sector reveals the importance of the study in terms of literature.