Liderlik tarzlarının iş performansı ve işten ayrılma niyetine etkisi
The effect of leadership styles on job performance and turnover intention
- Tez No: 757142
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Liderlik, insanların belirli amaçlar doğrultusunda birlikte hareket etmeye başladıkları tarihin çok eski dönemlerinden günümüz iş dünyasına kadar her zaman çok önemli bir konu olma özelliğini sürdürmüştür. Liderler, işletmelerin performansı, başarısı, sürdürülebilirliğinde rol sahibi kişiler olarak, çalışanların iş performansının yükselmesi ve işten ayrılma niyetlerinin azalmasında da etkiye sahiptir. Bu çalışmanın amacı, dönüşümcü, sürdürümcü ve başıboş liderlik tarzlarının iş performansı ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu amaca yönelik, Marmara Bölgesi'nde özel sektör ve kamu sektörü çalışanı 410 kişiden veri toplanmıştır. Katılımcılar kolayda örneklemi yöntemi ile belirlenmiş; veriler, anket yöntemi ile toplanmış; veri işleme ve analiz, SPSS programı ile yapılmıştır. Araştırmada, ilgili liderlik tarzlarının iş performansı ve işten ayrılma niyeti üzerinde anlamlı etkiye sahip olduğunu kısmen destekleyen sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmanın, işletmelere iş performansını yükseltme ve işten ayrılma niyetini azaltmada hangi liderlik tarzlarına odaklanmaları gerektiği, yönetici istihdamında ve geliştirilmesinde aranan liderlik becerilerinin neler olabileceği konusunda katkı sunması beklenmektedir. Ayrıca, gelecekte yapılacak çalışmalar için araştırmacılara yol gösterici niteliğe sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Leadership has always continued to be a very important issue, from the very ancient times of history when people started to act together in line with certain goals, to today's business world. Leaders, as people who have a role in the performance, success and sustainability of businesses, also have an effect on increasing the job performance of the employees and decreasing their turnover intention. The aim of this study is to reveal the effects of transformational, transactional and laissez-faire leadership styles on job performance and turnover intention. For this purpose, data were collected from 410 individuals working in the private and public sectors in the Marmara Region. Participants were determined by convenience sampling method; data were collected by survey method; data processing and analysis were done with SPSS program. In the research, results were obtained that partially support that relevant leadership styles have a significant effect on job performance and turnover intention. It is expected that the study will contribute to businesses on which leadership styles they should focus on in order to increase job performance and decrease turnover intention, and what leadership skills can be sought in manager employment and development. In addition, it is thought to have a guiding quality for researchers for future studies.