The moderating influence of in-group collectivism on social loafing: An experimental study on a manufacturing company
Grup içi kolektivizmin sosyal kaytarma üzerinde düzenleyici etkisi: Bir imalat şirketi üzerinde deneysel bir çalışma
- Tez No: 757141
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sosyal kaytarma, insanların bireysel veya ortaklaşa çalışmaktan ziyade kolektif bir şekilde çalışırken daha az çaba sarf etme yönündeki motivasyonudur. Bu etki, önemi, çalışma hayatı üzerindeki sonuçları, azaltma veya tamamen ortadan kaldırma koşulları ve genellenebilirliği açısından çok geniş çapta literatürde tartışılmıştır. Ayrıca, bazı durumsal faktörlerin, bireylerin sosyal kaytarmaya katılma derecesini azalttığı bulunmuştur, ancak kişisel farklılıkların grup içindeki bireysel motivasyon üzerindeki etkisi hakkında çok az araştırma yapılmıştır. Bu çalışmada bağlamın sosyal kaytarma üzerindeki etkisi araştırılmış olup, kültürel bağlamın, özellikle grup içi toplulukçuluğun, sosyal kaytarma etkilerini azaltıp azaltmadığını incelenmiştir. 1980'den beri kültür ve sonuçları (Hofstede, 1980), çoğu sosyal ve örgütsel çalışmada çok güçlü bir değişken olarak incelenen bir faktör olmuştur. Bununla birlikte, Hofstede (1980)'nin kültürel değişkene yönelik bu ufuk açıcı çalışmalarından sonra, pek çok araştırmacı bu fenomeni (kültür) incelemiş ve birçok alt boyutlarını ve versiyonlarını bulmuştur. Bunlardan bir tanesi ise, House ve arkadaşlarının (2004) bulmuş oldukları grup içi toplulukçuluk (in-group collectivism) kültürel değer olmuştur. Bu çalışmada bağımsız değişken olarak House ve ark. (2004)'nın grup içi toplulukçuluk kültürel değerlerin sosyal kaytarma ve performans üzerindeki nedensel etkisi anlamaya ve açıklamaya çalışılmıştır. Deneyler yapıldıktan ve analizlerle nedensel mekanizma test edildikten sonra elde edilen bulgular öne sürülen üç hipotezin de desteklendiğini, yani grup içi kültürel değerlerin sosyal kaytarma ve performans arasındaki ilişkiyi düzenlediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Social loafing is the motivation of individuals to exert less effort when working in a collective fashion rather than an individual or coactive one. This effect has been widely discussed in terms of its importance, consequences on working life, conditions on minimizing or eliminating, and generalizability. Plus, some conditional factors have been found to moderate the extent to which individuals take part in social loafing, but very little research has inquired about the influence of personal differences on personal motivations within groups. In this study, the impact of context on social loafing was investigated. We examined especially whether cultural context, particularly in-group collectivism, moderates the social loafing effects. Since 1980, culture and its consequences (Hofstede, 1980) have become a very powerful variable in most social and organizational studies. However, after Hofstede's seminal work, so many researchers studied this phenomenon and came up with some specific versions of it, one of which is in-group collectivism. In this study, as an independent variable, House et al.(2004)'s in-group collectivism cultural values were experimented with within the course of understanding and explaining its causal impact on social loafing and performance. In this study, House et al.(2004)'s in- group collectivism cultural values were employed to understand and explain the causal mechanism between social loafing and performance. After the experiments were implemented and the causal mechanism tested with the analyses, the findings and the results demonstrated that all three hypotheses were supported, meaning that in-group cultural values moderate the relationship between social loafing and performance.