Hegemonyada strateji etkisi: Bush ve Obama stratejilerinin ABD hegemonyası üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Strategy impact in hegemony: Comparison of the impacts of Bush and Obama strategies on US hegemony
  1. Tez No: 757153
  2. Yazar: İSA ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OMAIR ANAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 433
Özet
Bu araştırmanın amacı hegemon devletin stratejisinin hegemonyayı nasıl etkilediğini belirlemektir. Hegemonyadaki değişimi ölçmek için; hegemonun gücü göstergesi, hegemonun iradesi göstergesi, muhatap devletlerin kabullenilmesi göstergesi ve rakip hegemonya göstergelerinden oluşan bir hegemonya modeli geliştirilmiş ve göstergeler verilerle desteklenmiştir. Hegemonyanın muhatap devletler kabullendiğinde ortaya çıktığı gerçeğinden hareketle bu araştırmada hegemonya“kabullenilmiş güç”olarak tanımlanmış, kabullenme göstergesi asıl gösterge olarak belirlenmiştir. Çalışmada ortaya konulan güç türlerine paralel olarak kabullenme göstergesi; politik askeri hegemonya, ekonomik hegemonya, bilgi hegemonyası ve yumuşak güç hegemonyası alanlarından oluşturulmuştur. Bush ve Obama stratejilerinin ABD hegemonyası üzerindeki etkilerinin analizinde, hegemonya modeli gösterge verilerinin nicel analizi ile nitel akademik değerlendirmeler birlikte kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; Bush'un uyguladığı tek taraflılık ve kuvvet kullanma stratejisinin ABD'nin hegemonyasında kısa vadede artışa neden olurken hegemonyanın sürdürülebilirliği, kalitesi ve prestij kaybı gibi önemli sorunlara neden olduğu belirlenmiştir. Obama'nın uzlaşma ve tasarruf stratejisinin ise ABD hegemonyasında kısa vadede azalmaya sebep olurken hegemonyanın sürdürülebilirliği ve kalitesinde iyileşmelere yol açtığı gözlemlenmiştir. Diğer sonuçlar bağlamında ise; güçteki değişimin aynı yönde hegemonyada değişime neden olduğu, rakip devletlerin temel strateji olarak karşı dengeleme yerine hegemonyalarını her alanda arttırmaya çalıştığı, başarılı kuvvet kullanmanın ve askeri prestijin devletlerin hegemon devletle uzun süreli anlaşmalar ve ittifaklar yapmasında oldukça etkili olduğu, meşruiyetin devletlerin hegemona karşı davranışlarında sınırlı düzeyde kabullenilmeye yol açsa da uzun vadeli tutumlarında bir değişiklik yapmadığı sonuçları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine how the strategy of the hegemon state impacts the hegemony. To measure the change in hegemony; A hegemony model consisting of hegemon's power indicator, hegemon's will indicator, acceptance indicator of addressee states and rival hegemony indicators has been developed and the indicators are supported by data. Based on the fact that hegemony emerges when the addressee states accept it, in this research hegemony is defined as“accepted power”and the indicator of acceptance is determined as the main indicator. In parallel with the power types revealed in the study, the acceptance indicator is composed of political military hegemony, economic hegemony, knowledge hegemony and soft power hegemony. In the analysis of the effects of the Bush and Obama strategies on US hegemony, quantitative analysis of hegemony model indicator data and qualitative academic evaluations were used together. As a result of the research; It has been determined that while the unilateralism and use of force strategy implemented by Bush causes an increase in the hegemony of the USA in the short term, it causes important problems such as the sustainability of hegemony, loss of quality and prestige. It has been observed that while Obama's accommodation and retrenchment strategy causes a decrease in the US hegemony in the short term, it leads to improvements in the sustainability and quality of hegemony. In the context of other results; the change in power causes a change in hegemony in the same direction, the rival states try to increase their hegemony in all areas instead of counterbalancing as the basic strategy, the successful use of force and military prestige is very effective in making long-term agreements and alliances with the hegemon state, although legitimacy leads to limited acceptance in states' behavior towards hegemon, it does not change their long-term attitudes.