Liquidity risk in Islamic banks: A machine learning approach
İslam bankalarında likidite riski: Bir makine öğrenme yaklaşımı
- Tez No: 757191
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. RUSTU MURAT DEMIRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Maliye, Computer Engineering and Computer Science and Control, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu makalenin amacı, farklı makine öğrenimi teknikleri kullanarak İslami bankalardaki likidite riski pozisyonunu tahmin etmeye odaklanmaktır. Körfez İşbirliği Konseyi'nde faaliyet gösteren 18 İslami bankadan 10 Bankaya özgü değişken ve iki Makroekonomik değişken toplanmıştır. Bu yazıda, kümelemeyi denetimsiz bir öğrenme tekniği olarak ve hem Yapay Sinir Ağı (YSA) hem de Rastgele Orman Sınıflandırıcısını denetimli öğrenme tekniği olarak uyguladık. Sonuç olarak kredi-mevduat oranına göre, bir İslami bankada likidite pozisyonunu belirleyen en önemli faktörler toplam aktifler ve aktiflerin getirisidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this paper is to focus on predicting the liquidity risk position in Islamic banks using different machine learning techniques. Eleven Bank-specific variables and two Macroeconomic variables were collected from 18 Islamic banks operating in the Gulf cooperation council. In this paper, we implemented clustering as an unsupervised learning technique and both Artificial Neural Network (ANN) and Random Forest Classifier as supervised learning techniques. Based on the result loan to deposit ratio, total assets and return on assets are the most important factors to determine the liquidity position in an Islamic bank.