İş-aile çatışması, ebeveynlik stresi ve psikolojik sağlık arasındaki ilişkinin kaynakların korunumu kuramı çerçevesinde incelenmesi
An analysis of the relationship between work-family conflict, parenting stress and psychological health in the framework of the conservation of resources model
- Tez No: 757367
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN YALÇINKAYA ALKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Mevcut çalışmada A tipi kişilik, kontrol odağı, eş desteği, iş-aile çatışması, ebeveynlik stresi ve psikolojik sağlık değişkenleri arasındaki ilişkinin Kaynakların Korunumu Kuramı çerçevesinde incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, A tipi kişilik, kontrol odağı ve eş desteğinin psikolojik sağlık ile arasındaki ilişkisinde iş-aile çatışması ve ebeveynlik stresinin aracı rollerinin araştırılması planlanmıştır. Çalışmaya herhangi bir kurumda çalışan ve en az bir çocuk sahibi olan 270 yetişkin katılmıştır. Çalışma verisi demografik bilgi formu, İş-Aile Çatışması Ölçeği, Bortner Derecelendirme Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri, İç-Dış Kontrol Odağı Ölçeği, Eş Destek Ölçeği ve Anne Baba Stres Ölçeği ile toplanmıştır. Çalışmanın amaçları doğrultusunda oluşturulan hipotezler SPSS 25 ve Process Macro v4.1 eklentisi ile analiz edilmiştir. Bu kapsamda, korelasyon analizi, bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve seri aracılık analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre kadınlar erkeklere kıyasla daha yüksek dış kontrol odağı puanlarına sahiptir, daha fazla işten aileye doğru çatışma ve ebeveynlik stresi deneyimlemektedir, daha fazla psikolojik semptom bildirmektedir ve eşlerinden daha az destek almaktadır. Ayrıca, A tipi kişilik, kontrol odağı ve eş desteği değişkenlerinin iş-aile çatışması, ebeveynlik stresi ve psikolojik semptomlar üzerinde doğrudan etkisi olduğu görülmektedir. Seri aracılık analizlerine göre 1) işten aileye doğru çatışma ve ebeveynlik stresinin ve 2) aileden işe doğru çatışma ve ebeveynlik stresinin, A tipi kişilik ve psikolojik semptomlar; kontrol odağı ve psikolojik semptomlar; eş desteği ve psikolojik semptomlar arasındaki ilişkide seri aracılık rolü bulunmaktadır. Son olarak, çalışmaya ait bulgular mevcut kuramsal bilgi ve Kaynakların Korunumu Kuramı çerçevesinde değerlendirilmiştir ve çalışmanın güçlü yanları, alan yazına katkıları ve sınırlılıklarından bahsetmekle birlikte gelecekteki ilerlemelere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the current study, it was aimed to investigate the relationship between the variables of Type A personality, locus of control, spousal support, work-family conflict, parenting stress and psychological health within the framework of the Conservation of Resources Model. Accordingly, it is planned to examine the mediating roles of work-family conflict and parenting stress in the relationship of type A personality, locus of control and spousal support with psychological health. 270 adults working in any institution and having at least one child participated in the study. Data of the study were collected with demographic information form, Work-Family Conflict Scale, Bortner Rating Scale, Internal-External Locus of Control Scale, The Spouse Support Scale and Parent Stress Scale. The hypotheses formed according to purposes of the study were analyzed with SPSS 25 and Process Macro v4.1. In this context, independent samples t-test, one-way ANOVA and serial mediation analyzes were conducted. According to results of the analyzes, women as opposed to men had higher external locus of control scores, experienced more work-to-family conflict and parenting stress, reported more psychological symptoms and received less support from their spouses. It is also shown that type A personality, locus of control and spousal support have a direct effect on work-family conflict, parenting stress and psychological symptoms. According to serial mediation analyzes, 1) work-to-family conflict and parenting stress and 2) family-towork conflict and parenting stress had a serial mediating role in the relationship between type A personality and psychological symptoms; locus of control and psychological symptoms; spousal support psychological symptoms. Finally, the findings of the study were evaluated within the framework of current theoretical knowledge and Conservation of Resources Theory, and the strengths, contributions to the literature and limitations of the study were mentioned as well as suggestions for future improvements were made.