Hasta ve hasta yakınları bakış açısıyla sağlık çalışanına şiddet algısı ve ilişkili faktörler
Perception of violence and affecting factors on healthcare professionals from the patients' and patients relatives' perspectives
  1. Tez No: 757368
  2. Yazar: GÖKHAN OTURAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu araştırmada hasta ve hasta yakınları gözüyle sağlık çalışanlarına şiddetin nedenlerini belirlemek ve sağlık çalışanlarının şiddeti hak ettiğini düşünen veya daha önce sağlık çalışanlarına karşı şiddet uyguladığını ifade eden hasta ve hasta yakınlarının özelliklerini belirlemek amaçlanmıştır. YÖNTEM: Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 Ocak 2022 ile 30 Nisan 2022 arasında hasta veya hasta yakını olarak bulunup araştırmaya katılmayı kabul eden katılımcılar araştırmaya dahil edildi. Araştırmada veriler anket yöntemi ile yüz yüze görüşülerek yataklı servislerde, polikliniklerde, bekleme salonlarında toplandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: In this study, it is aimed to determine the causes of violence against healthcare professionals from the perspective of patients and their relatives, and to determine the characteristics of patients and their relatives who think that healthcare professionals deserve violence or who have previously used violence against healthcare professionals. METHOD: Participants who were in Sakarya Training and Research Hospital between January 1, 2022 and April 30, 2022 as patients or their relatives and agreed to participate in the study were included in the study. In the study, data were collected in inpatient services, outpatient clinics and waiting rooms by face-to-face interviews with the questionnaire method.