The factors affecting mobile shopping intention: A case of small home appliances in Libya
Mobıl alışverış nıyetını etkıleyen faktörler: Lıbya'da küçük ev aletlerı örneğı
- Tez No: 757369
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AYŞE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, UTAUT2 modeli ile Finansal Risk, Performans Riski, Zaman Riski, Sahip Olma kolaylığı, Satın Alma Sonrası Kolaylık ve Güven değişkenlerinden oluşan bir grubun etkisinin Mobil Alışverişin nıyetını üzerindeki rolünü incelemekte-dir. Ayrıca moderatör değişkenler olarak yaş ve gelir değişken-lerinin etkisini incelenmektedir. Veriler Libya'daki 706 mobil alışveriş kullanıcısından çevrimiçi an-ketler aracılığıyla toplanmıştır. Bu faktörlerin küçük ev aletleri satın almak için mobil alışverişin nıyetını üzerindeki etkisini analiz etmek için Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlikler Modellemesi (PLS-SEM) kullanılmıştır. Sonuçlar, Performans Beklentisi, Alışkanlık, Fiyat Değeri, Sosyal Etki, Zaman Riski yapılarının her birinin mobil alışverişin kabulüne ve sürekli kullanımına katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Çaba Beklentisi ve Kolaylaştırıcı Koşullar, Fiyat Değeri, Sosyal Etki ve Finansal Risk, mobil alışverişin nıyetına katkıda bulun-mamıştır. Yaş değişkeni, Çaba Beklentileri, Sosyal Etki, Alışkanlık ve Satın Alma Ko-laylığı mobil alışverişin nıyetında orta düzeyde rol oynamıştır. Performans Beklentisi ile orta düzeyde değişken olarak gelir değişkeninin yalnızca bir katkısı olmuştur. Bu araştırma, çevrimiçi mobil alışveriş niyetine yönelik bir anlayışın geliştirilmesine katkıda bulunarak pazarlama literatürünü zenginleştirmektedir. Ayrıca bu araştırma, mobil alışveriş niyetini UTAUT2 modellerini kullanarak incelemek isteyen araştırmacılara katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of the influence of variables group which are: Fi-nancial Risk, Performance Risk, Time Risk, Possession Convenience, Post-Purchase Convenience and Trust, with the UTAUT2 model on Behavior intention of mobile shopping. In addition to examines the effect of age and income variables as moderator variables. An online questionnaire was used to collect data from 706 mobile shopping users in Libya. Partial Least Squares Structural Equations Modeling (PLS-SEM) was used to analyze the effect of these factors on Behavior intention of mobile shopping to purchase small home appliances. The results revealed that each of the six constructs, which are Performance Ex-pectancy, Habit, Price Value, Social Influence, Trust, and Time Risk, contributed on Behavior intention of mobile shopping to purchase small home appliances. The Expec-tation of Effort and Facilitation Conditions, Price Value, Social Influence, and Finan-cial Risk did not contribute on behavior intention of mobile shopping to purchase small home appliances. The Age variable played a moderate role in each of the Effort Expec-tations, Social Influence, Habit and Purchase Convenience on Behavior intention of mobile shopping to purchase small home appliances. There was only one contribution of the Income variable as a moderate variable with Performance Expectancy. This research enhances the marketing literature by contributing to the devel-opment of an understanding of behavior intention of mobile shopping to purchase small home appliances. Also, this research enhances the immediate implications for researchers who wish to examine the behavior intention of mobile shopping to pur-chase small home appliances using UTAUT2 models.