Karaciğer fibrozisinin değerlendirmesinde difüzyon ağırlıklı sanal Manyetik Rezonans Elastografi ve Ultrason Elastografi
Evaluation of liver fibrosis diffusion weighted virtual Magnetic Resonance Elastography and Ultrasound Elastography
- Tez No: 870695
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELİM NURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Manyetik rezonans elastografi (MRE), karaciğer fibrozisin tanısı ve evrelemesinde en güvenilir non invaziv yöntem olmasına rağmen yüksek maliyetli olması ve özel kurulum gerektirmesi nedeniyle birçok merkezde mevcut olmayabilir. Bu nedenle MRE'ye alternatif olabilecek özel donanıma ihtiyaç olmayan difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG) temelli yeni bir yöntem olan sanal MRE geliştirilmiştir. Bu çalışmadaki amacımız; ilk olarak sanal MRE'yi farklı hasta grubunda patolojik veriler ile karşılaştırarak karaciğer fibrozisinin saptanmasındaki etkinliğini belirlemek ve tetkikin uygulanabilirliğini ortaya koymaktır. İkinci olarak, fibrozisin saptanması ve evrelemesinde sanal MRE ile ulaşımı kolay olan ultrason elastografinin (USE) etkinliğini karşılaştırmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma grubu, 2022 ile Aralık 2023 tarihleri arasında karaciğer hastalığı tespit edilen ve karaciğer biyopsi işlemi için gönderilen olgulardan oluşturuldu. Olgulara 200 ve 1500 b değerinden oluşan DAG ve 2D-SWE yöntemiyle USE yapıldı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından tez projesi (PYO.TIP.1904.22.029) olarak onaylanarak gerekli finansal bütçe sağlandı. Histopatolojik inceleme sonucuna göre olgular belirgin-belirgin olmayan fibrozis (F0-1-F2-4) ve düşük-ileri evre fibrozis (F0-2-F3-4) olarak kategorize edildi. Bunun dışında Hepatit B virüsü (HBV) olgularına alt grup olarak ayrı bakıldı. DAG'den elde edilen kaydırılmış görünür difüzyon katsayısı (sADC) değerlerinden sanal MRE (kPA) değerleri hesaplandı. Sanal MRE ve USE değerleri için ROC analizi kullanılarak F0-1 ile F2-4 ve F0-2 ile F3-4 ayrımında en iyi eşik değerler belirlenerek tanısal doğruluk oranları hesaplandı. Ayrıca literatürde belirlenen standart MRE eşik değerlerine göre analiz yapıldı. Parametrik veriler için One Way Anowa testi, non parametrik veriler için Kruskal-Wallis testi kullanıldı. Radyologlar arası uyumu belirlemek amacıyla gözlemciler arası uyum hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya karaciğer biyopsi işlemi uygulanan 49 olgu (27 erkek, 22 kadın, ortalama yaş 48,16±14,89 dahil edildi. HBV alt grubunda ise 33 olgu vardı. sADC ve sanal MRE için sınıf içi uyum 0,96 ve 0,95 olarak hesaplanmış olup gözlemciler arası iv uyum mükemmeldi. Histopatolojik evrelemeye göre tüm olgularda sanal MRE'nin ortalama kPa değerleri F0 (3.47 ±1.16), F1 (4.79 ± 1.21), F2 (4.84 ± 1,1), F3 (3.75 ± 0.85), F4 (5.88 ± 1.4) iken HBV grubunda F0 (3.12 ± 1.42), F1 (4.15 ± 1.34), F2 (4.4 ± 0.34), F3 (4.10 ± 0.41), F4 (6.7 ± 1.5) olarak hesaplandı. Fibrozis evreleri arasında Kruskal Wallis testine göre istatiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,016). Ancak ROC analizinde sanal MRE'nin tüm olgularda F0-1 ile F2-4 ve F0-2 ile F3-4 evreleri ayrımında yeterince ayırt edici olmadığı görüldü (AUC:0,51, 0,45). HBV alt grubunda ise F0-F1 ve F2-F4 ayrımında 3.98 kPa eşik değeri için %89 sensitivite, %64 spesifite (AUC= 0.76), F0-F2 ve F3-F4 ayrımında 4,04 kPa eşik değeri için %80 sensitivite, %61 spesifite (AUC:0.74) elde edilmiş olup daha yüksek idi. Bu eşik değerlerine göre HBV alt grubunda F0-1 ile F2-4 ayrımı 24/33 (%73), F0-2 ile F3-4 ayrımı ise 22/33 (%67) olarak bulundu. Literatürdeki standart MRE eşik değerlerine göre ise HBV alt grubunda F0-1 ile F2-4 ayrımı 20/33 (%61), F0-2 ile F3-4 ayrımı 17/33 (%52) olarak bulundu. Tüm olgularda USE değerlerinin evrelere göre m/sn değerleri F0 (1.35 ± 0.39), F1 (1.52 ± 0.33), F2 (1.82 ± 0.36), F3 (1.98 ± 0.27), F4 (2.36 ± 0.3) olarak hesaplandı. USE'ye göre F0-1 ile F2-4 ayrımında eşik değer 1.75 m/sn alındığında sensitivite %80 ve spesifite %79 (AUC:0,86) ve F0-2 ile F3-4 ayrımında eşik değer 1.81 m/sn alındığında sensitivite %90 ve spesifite %75 (AUC:0,90) olarak bulundu. Sonuç ve Tartışma: Sanal MRE literatürde yeni tanımlanan bir yöntem olup fibrozis tanısı ve evrelemesinde HBV dışı etiyolojilerde yeterli etkinliğe sahip olmadığı görülmektedir. Bu durum sanal MRE'nin etiyolojik faktörlere göre ayrı ayrı irdelemesini sağlayacak daha geniş popülasyonlu çalışmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Referans olarak histopatolojik sonuçlar yerine literatürdeki standart MRE eşik değerleri kullanıldığında sanal MRE'nin tanısal etkinliğinin daha düşük bulunması fibrozis evreleri ayrımında cihaz ve protokollere göre özelleştirilmiş farklı eşik değerlerinin kullanımının daha uygun olacağını düşündürmektedir. Tanısal etkinliğinin sanal MRE'ye göre daha yüksek olması nedeniyle USE, standart MRE olmayan merkezlerde geliştirilme aşamasında olan sanal MRE yerine kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Although magnetic resonance elastography (MRE) is the most reliable noninvasive method for the diagnosis and staging of liver fibrosis, it may not be available in many centers due to its high cost and requiring special equipment. Therefore, a new method based on diffusion-weighted imaging (DWI) that does not require special hardware, termed virtual MRE, has been developed as an alternative to MRE. The aim of this study was to first determine the effectiveness of virtual MRE in assessing liver fibrosis by comparing it with pathological data in different patient groups and to demonstrate the feasibility of the examination. Secondly, it compares the virtual MRE and easily accessible ultrasound elastography (USE) in assessing liver fibrosis. Materials and Methods: The study group consisted of cases diagnosed with liver disease between 2022 and December 2023 and referred for liver biopsy. DWI with b values of 200 and 1500 and 2D-SWE method were used. The project was approved as a thesis project (PYO.TIP.1904.22.029) by the Ondokuz Mayıs University Scientific Research Projects Coordination Unit, which provided the necessary financial budget. Based on histopathological examination, cases were categorized into non-significant fibrosis (F0-1- F2-4) and low-advanced stage fibrosis (F0-2-F3-4). Hepatitis B virus (HBV) cases were examined as a subgroup. Virtual MRE (kPA) values were calculated from shifted apparent diffusion coefficient (sADC) values obtained from DWI. Diagnostic accuracy rates were calculated by determining the best threshold values for separating F0-1 from F2-4 and F0- 2 from F3-4 using ROC analysis for virtual MRE and USE values. Analysis was also conducted according to standard MRE threshold values defined in the literature. Parametric data were analyzed with the One Way ANOVA test, and non-parametric data with the Kruskal-Wallis test. Observer agreement was calculated to determine inter-rater reliability. Results: The study included 49 cases (27 men, 22 women, average age 48.16±14.89) who underwent liver biopsy. There were 33 cases in the HBV subgroup. Intra-class agreement for sADC and virtual MRE was calculated as 0.96 and 0.95, respectively, indicating excellent observer agreement. The average kPa values of virtual MRE according to histopathological staging were F0 (3.47 ±1.16), F1 (4.79 ± 1.21), F2 (4.84 ± 1.1), F3 (3.75 vii ± 0.85), F4 (5.88 ± 1.4) for all cases, and F0 (3.12 ± 1.42), F1 (4.15 ± 1.34), F2 (4.4 ± 0.34), F3 (4.10 ± 0.41), F4 (6.7 ± 1.5) for the HBV group. A statistically significant difference was found between fibrosis stages according to the Kruskal Wallis test (p=0.016). However, ROC analysis showed that virtual MRE was not sufficiently discriminative in separating F0-1 from F2-4 and F0-2 from F3-4 stages in all cases (AUC:0.51, 0.45). In the HBV subgroup, a threshold value of 3.98 kPa for F0-F1 and F2- F4 separation showed 89% sensitivity and 64% specificity (AUC= 0.76), and a threshold value of 4.04 kPa for F0-F2 and F3-F4 separation showed 80% sensitivity and 61% specificity (AUC:0.74), which were higher. According to these threshold values, the separation of F0-1 from F2-4 in the HBV subgroup was 24/33 (73%), and F0-2 from F3- 4 was 22/33 (67%). According to standard MRE threshold values in the literature, the separation of F0-1 from F2-4 in the HBV subgroup was 20/33 (61%), and F0-2 from F3- 4 was 17/33 (52%). The m/s values for USE according to stages were F0 (1.35 ± 0.39), F1 (1.52 ± 0.33), F2 (1.82 ± 0.36), F3 (1.98 ± 0.27), F4 (2.36 ± 0.3). With a threshold value of 1.75 m/s for separating F0-1 from F2-4 in USE, the sensitivity was 80% and specificity was 79% (AUC:0.86), and with a threshold value of 1.81 m/s for separating F0-2 from F3-4, the sensitivity was 90% and specificity was 75% (AUC:0.90). Conclusion and Discussion: Virtual MRE, a newly defined method in the literature, appears to be insufficiently effective in diagnosing and staging fibrosis in non-HBV etiologies. This suggests the need for larger population studies to separately examine virtual MRE based on etiological factors. The fact that the diagnostic efficiency of virtual MRE is lower when standard MRE threshold values in the literature are used instead of histopathological results as a reference suggests that it would be more appropriate to use different threshold values customized according to devices and protocols in distinguishing fibrosis stages. Since the diagnostic efficacy of USE is higher than virtual MRE, USE can be used instead of under development virtual MRE in centers without standard MRE.