Elektronik sporcuların görsel ve işitsel reaksiyon sürelerinin ve isabet doğruluğu değerlerinin spor bilimleri öğrencileri ile karşılaştırılması
Comparison of visual and auditory reaction times and hit accuracy values of electronic sports players with sports sciences students
- Tez No: 757410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE İLHAN ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Elektronik spor günümüzde ki teknolojik çağda gençler tarafından ilgi görerek ve aynı zamanda gelişerek faaliyet göstermektedir. Bu araştırmada spor bilimlerinde öğrenim gören öğrenciler ile elektronik sporcuların görsel ve işitsel reaksiyon zamanı ve isabet doğruluğu parametrelerinde karşılaştırılması amaçlandı. Araştırmaya spor bilimlerinde öğrenim gören 30 öğrenci (erkek=15 ve kadın=15), profesyonel olarak e-spora katılım gösteren 30 elektronik sporcu (erkek=15 ve kadın=15) gönüllü olarak katıldı. Görsel ve işitsel reaksiyon zamanı ve isabet doğruluğu değerlerinin ölçümleri için bilgisayar kullanıldı. Araştırmada görsel reaksiyon süresini ve isabet doğruluğu değerlerini belirlemek için www.humanbenchmark.com web sitesi, işitsel reaksiyon süresinin ölçülmesi için www.new.cognitivefun.net web sitesi kullanıldı. İsabet doğruluğu bir kere, işitsel ve görsel reaksiyon testleri beş kez ölçüldü ve sonuçların ortalaması milisaniye (ms) olarak kaydedildi. Gönüllüler testleri uygularken dominant ellerini kullandılar. Verilerin değerlendirilmesi IBM SPSS 22.0 istatistik programıyla yapıldı. Araştırmanın istatistiksel analizinde, değerlendirmeye alınan değişkenler, aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde ve sayı değerleri ile tanımlandı. Verilerin analizinde elde edilen verilere, çarpıklık ve basıklık değerlerinin -1 ile +1 aralığını aşmadığı için parametrik testler uygulandı. Elektronik sporcular ve spor bilimleri öğrencileri bağımsız örneklem t-testi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Electronic sports operate by attracting attention and developing at the same time by young people in today's technological age. In this study, it was aimed to compare students studying in sports sciences and electronic sports players in terms of visual and auditory reaction time and hit accuracy parameters. 30 students (male=15 and female=15) studying in sports sciences and 30 electronic sports players (male=15 and female=15) professionally engaged in e-sports participated in the research voluntarily. A computer was used to measure the visual and auditory reaction time and accuracy values. In the research, the website www.humanbenchmark.com was used to determine the visual reaction time and hit accuracy values, and the website www.new.cognitivefun.net was used to measure the auditory reaction time. Hit accuracy was measured once, auditory and visual reaction tests were measured five times, and the average of the results was recorded in milliseconds (ms). Volunteers used their dominant hand to administer the tests. Evaluation of data was done with IBM SPSS 22.0 statistical program. In the statistical analysis of the study, the evaluated variables were defined with arithmetic mean, standard deviation, percentage and number values. Parametric tests were applied to the data obtained in the analysis of the data, since the skewness and kurtosis values did not exceed the range of -1 to +1. Electronic sports players and sports science students were compared with independent samples t-test.