Türkiye'de finansal kiralama işlemleri ve finansal kiralama işlemlerinin vergisel yönleri
Leasing operations and tax aspects of leasing in Turkey
- Tez No: 486269
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM TOSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez çalışmasında, alternatif bir finansman yöntemi ve yatırımların kiralanması yoluyla finansman sağlanması olarak tanımlayabileceğimiz finansal kiralama ve finansal kiralama kavramının Türkiye'deki vergisel uygulamaları incelenmektedir. Finansal kiralama kavramının dünyadaki ilk uygulaması 1960'lı yılların sonlarında Amerika Birleşik Devletlerin dedir. Ayrıca 1970'li yılları sonlarında Avrupa ve tasarruf yetersizliği nedeniyle gelişmekte olan ülke sınıfında bulunan Türkiye ve benzeri ülkelerde görülmüştür. 1980 sonrası Türkiye'de orta ve uzun vadeli fonlara ilişkin sermaye piyasası düzenlemeleri zorunlu olmuş ve 1985 yılında ilk Finansal Kiralama Kanunu çıkarılarak, finansal kiralama işlemleri düzenlenmiş, getirilen mali teşviklerle yerleşmesi ve gelişmesi sağlanmıştır. Dünyada önemli bir yere sahip olan finansal kiralama işlemleri Türkiye de 1985 yılından itibaren uygulanmaya başlamıştır. Uygulamada zamanla ortaya çıkan sorunlar, dünya ekonomisindeki kriz ve kredi problemleri sektörde yeni düzenlemeler gerektirmiştir. 2009 yılında yapılan çalışmalar ancak 2012 yılı sonu diğer finansal kuruluşlar ile ortak kanunla yürürlüğe girmiştir. 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunun vergisel yönleri bu çalışmanın başlıca amacını oluşturmaktadır. Türkiye'de finansal kiralama işlemlerinin işleyişinin incelendiği bu çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Son bölümde konuya ilişkin sonuç ve değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the taxation practices of financial leasing and leasing concept that we can define as an alternative financing method and financing through leasing of investments are examined in Turkey. The first application of the concept of financial leasing in the world was the United States of America in the late 1960s. Moreover, it was also seen in Europa and Turkey and similar countries which was called that the developing country due to savings in the early 1970s. After 1980's in Turkey, likewise capital market regulations on medium and long term funds, they became mandatory and by enacting the first leasing act in 1985, leasing transactions are arranged, with financial incentives, their settlement and development is provided. Financial leasing operations, which is important to have a place, began to be implemented in Turkey since 1985. Due to problems that arose over time in practice, crisis in world economy and credit problems, new regulations required in the sector. Studies done in 2009, were yet validated by the end of 2012 with common law enacted with other financial institutions. No. 6361 Tax Aspects of New Leasing, Factoring and Financing Companies Act is the main purpose of this study. This study, which inspects the financial leasing operations in Turkey, consists of four major parts. In conclusion of the study, results and discussions are evaluated for the subject.