Aşı karşıtlığında sağlık sistemine güvensizlik ve kadercilik eğiliminin değerlendirilmesi
Evaluation of distrust of health systems and tendency towards fatalism in opposition to vaccination
  1. Tez No: 757587
  2. Yazar: ZİYA AĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada erişkin çağ aşılama karşıtlığı düzeyinin kişilerin kadercilik eğilimleri ve sağlık sistemine güvensizlik düzeylerine göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 5 Ocak- 5 Nisan 2021 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran 18 yaş ve üzeri 443 katılımcı dahil edilmiştir. Sosyodemografik veriler, Aşı karşıtlığı ölçeği (AKÖ), Sağlık Sistemine Güvensizlik ölçeği (SSGÖ) ve Kadercilik Eğilimi Ölçekleri'ni (KEÖ) içeren anket uygulanmıştır. Gruplararası ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Mann-Whitney U, Student T, Anova ve Kruskall Wallis testleri kullanılırken, korelasyon değerlendirmesinde Spearman testi seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
IntroductionandAim: In this study, it was aimed to evaluate the adulthood anti-vaccination level according to the fatalistic tendencies of the individuals and the level of distrust in the health system. Method: The study included 443 participants aged 18 and over who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital between January 5 and April 5, 2021. A questionnaire including sociodemographic data, anti-vaccination scale (AKÖ), Health System Distrust Scale (SSGÖ) and Fatalism Tendency Scales (KEÖ) were applied. While Mann-Whitney U, Student T, Anova and Kruskall Wallis tests were used to compare intergroup scale scores, Spearman test was chosen for correlation evaluation.