Adnan Binyazar hayatı, sanatı ve eserleri
Adnan Binyazar's life, art and works
- Tez No: 757665
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışma Türk edebiyatının üretken bir kalemi olan Adnan Binyazar'ın hayatı başta olmak üzere sanatına ve eserlerine odaklanmayı esas alır. Çalışma“Giriş”,“Sonuç”ve“Kaynakça”dışında altı bölümden oluşur.“Birinci Bölüm”Adnan Binyazar'ın yaşamının önemli bağlamlarından hareketle ele alınması ve sanatının çerçevesinin çizilmesiyle şekillenir. Bu noktada eğitim hayatında önemli bir kırılma evresini teşkil eden Köy Enstitüsü yıllarına büyük bir dikkatle odaklanıp eserlerde söz konusu eğitim anlayışının nasıl bir çerçevede şekillendiğini görmek incelememizi işlevsel kılar.“İkinci Bölüm”de romanların biçimsel açıdan incelenmesi gerçekleştirilip“Üçüncü Bölüm”de de bu romanlar tematik açılardan ele alınır.“Dördüncü Bölüm”de yazarın hikâyelerine yakından bakılarak biçimsel özellikleri saptanıp“Beşinci Bölüm”de ise bu hikâyeler tematik bağlamda incelenir. Çalışmamızın“Altıncı Bölüm”ün de ise roman ve hikâyelerde karşımıza çıkan metinlerarası unsurlara odaklanılır. Öncelikle söz konusu kuramın tarihçesine odaklanılıp daha sonra eserlerdeki izlekleri sınıflandırılarak incelenir.“Sonuç”kısmında çalışma boyunca elde edilen bulgular ortaya konulup Adnan Binyazar'ın Türk edebiyatındaki yeri ve önemi saptanır.“Kaynakça”da ise araştırmamıza esas aldığımız roman ve hikâyelerle birlikte, çalışmamız boyunca yararlanılan kaynaklar gösterilir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the art, the works, and mainly the life of Adnan Binyazar, a productive writer in Turkish literature. The study consists of six parts excluding“İntroductive”,“Conclusion”and“References”.“Chapter One”is shaped by discussing Adnan Binyazar's life, from important contexts in his life and setting of the framework of his art. At his point, paying great attention to his Village İnstitute years, which constitute a breakpoint in his education life, and seeing how the aforemantioned perception of education's framework is shaped in his works, will make our study functional. In the“Second Chapter”, the novels are examined stylistically, and in the“Third Chapter”, these novels are discussed from thematic perspectives. İb the“Fourth Chapter”, the author's stories are examined closely and their stylistic features are determined, and in the“Fifth Chapter”, these stories are examined in a thematic context. And in the“Sixth Chapter”of our study, the intertextuaal elements that are encountered in the novels and stories are focused on. First of all, the history of the theory in question is focused and then its traces in the works are categorized and examined. In the“Conclusion”section, the findings obtained throughout the study are revealed, and Adnan Binyazar's place and importance in Turkish literature is presented. And in“References”, the sources used throughout the study are shown, in addition to the novels and stories the research is based on.