İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) tanısı konulmuş gebe kadınlara verilen genital hijyen eğitiminin genital hijyen davranışı ve öz bakım gücüne etkisi
The effect of genital hygiene education given to pregnant women diagnosed with urinary tract infection (UTİ) on genital hygiene behavior and SELF-CARE agency
  1. Tez No: 757666
  2. Yazar: TUĞÇE ELGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Araştırma, İYE tanısı konulmuş gebelere verilen genital hijyen eğitiminin genital hijyen davranışı ve öz bakım gücü üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma Eylül 2021-Şubat 2022 tarihleri arasında Sivas Numune Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerinde İYE tanısı konulmuş gebelerle randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yürütüldü. Verilerin toplanmasında, Kişisel Bilgi Formu, GHDÖ, ÖBGÖ kullanıldı. Power analizinde örneklem büyüklüğü her grupta 80 gebe olarak hesaplandı (80 deney, 80 kontrol). Deney grubundaki gebelere 4 oturumda (1. gün, 4. gün, 7. gün ve 30. gün) genital hijyen eğitimi verilerek, kontrol grubuna ise eğitim verilmeden (ön test: 1. gün – son test: 30. gün) veri toplama araçları uygulandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik analizler ve bağımlı-bağımsız gruplarda t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study to determine the effect of genital hygiene education given to pregnant diagnosed with UTI on genital hygiene behavior and self-care power. Material and Method: The study was conducted as a randomized controlled experimental study with pregnants diagnosed with UTI in Sivas Numune Hospital Obstetrics and Gynecology Clinics between September 2021-February 2022. Personal Information Form, GHBS, and SCAS were used to collect the data. In the power analysis, the sample size was calculated as 80 pregnant in each group (80 experimental-80 control). Genital hygiene education was given to the pregnants in experimental group in 4 sessions, and data collection tools were applied to the control group without any education. Descriptive statistical analyzes and t-test in dependent-independent groups were used in the analysis of the data.