HPV 16 ve 18 pozitif ile diğer tip HPV pozitifhastaların kolposkopik histopatoloji bulgularının karşılaştırılması
  1. Tez No: 757690
  2. Yazar: ESRA KARAALİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ:HPV pozitifliği ile başvuran hastalarda HPV 16/18 ile diğer yüksek riskli HPV tiplerinin kolposkopik histopatolojik bulgularının karşılaştırılması amaçlandı. GEREÇ ve YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 2016 Ocak – 2022 Ocak tarihleri arasında HPV pozitifliği olan 375 kadın hasta değerlendirilmiştir. HPV pozitifliği olan hastalar HPV türlerine göre 16, 18, 16+18 ve diğer yüksek riskli HPV tipleri olarak gruplandırılmıştır. Hastaların demografik özellikleri ve histopatolojik sonuçları retrospektif değerlendirmeyle kayıt altına alınarak kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: It was aimed to compare the colposcopic histopathological findings of HPV 16/18 and other high-risk HPV types in patients presenting with HPV positivity. MATERIALS and METHODS: 375 female patients with HPV positivity were evaluated between January 2016 and January 2022 in Health Sciences University Kocaeli Derince Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic. Patients with HPV positivity were grouped as 16, 18, 16+18 and other high-risk HPV types according to HPV types. Demographic characteristics and histopathological results of the patients were recorded and compared with a retrospective evaluation.