As-Cast property determination of gray cast irons by thermal analysis
Dökülmüş gri dökme demirlerde özelliklerinin termal analiz metodu ile belirlenmesi
  1. Tez No: 75773
  2. Yazar: İLKNUR UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
oz DÖKÜLMÜŞ GRİ DÖKME DEMİRLERDE ÖZELLİKLERİN TERMAL ANALİZ METODU İLE BELİRLENMESİ UYSAL, İlknur Yüksek Lisans, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi :Doç. Dr Ali KALKANLİ Ocak 1998, 104 sayfa Bu tez çalışmasında, dökülmüş gri dökme demirlerin özellikleri termal analiz metodu ile araştırılmıştır. Deney numunelerinin çıkarıldığı Quick-Cup içindeki döküm parçaları ve çekme testi çubukları, sıvı metal iki farklı aşı malzemesi ile 0,1%,0.2%,0.3%,0.4% ve 0.5% oranlarında reaksiyona sokularak döküldü. Numunelerin termal analizleri aşılama tretmanından sonra yapıldı. Numuneler optik metalografi ve görüntü analizi metodlarıyla incelendi. Mekanik testler metalografik incelemeden sonra yapıldı. Bu çalışmada, soğuma eğrileri ve gri dökme demirlerin özellikleri arasında bir bağlantı bulmaya yönelik 15 ayrı denemenin sonuçları tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Gri Dökme Demir, Termal Analiz, Soğuma Eğrisi, Aşırı Soğuma iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AS-CAST PROPERTY DETERMINATION OF GRAY CAST IRONS BY THERMAL ANALYSIS UYSAL, İlknur M. S., Department of Metallurgical and Materials Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ali KALKANLİ January 1998, 104 pages In this thesis, as-cast property determination of gray cast irons by thermal analysis method was investigated. Test specimens were obtained from cast parts into Quick-Cup and from tensile test bars which were cast separately after the molten metal treatment with two different inoculants in the ratios 0.1%,0.2%,0.3%,0.4% and 0.5%, respectively. Thermal analysis of all specimens were carried out after inoculation treatment. Specimens were examined by optical microscope and image analyser. Mechanical tests were carried out after metallographic examination. In this research, the results of 15 separate trials to find a relationship between the cooling curves and properties of gray cast iron, was discussed. Keywords : Gray Cast Iron.Thermal Analysis, Cooling Curve, Undercooling m