T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı kuruluşlarda kalan adölesanların duygusal yeme davranışları ile beslenme durumlarının incelenmesi
Examination of emotional eating behaviors and nutritional statuses of adolescents WHO stays at the orphanages of republic of Turkey the ministry of family and social services
  1. Tez No: 757735
  2. Yazar: ECEM POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZERSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araĢtırma, çocuk evleri sitesinde kalan adölesanların duygusal yeme davranıĢları ile beslenme durumlarının incelenmesini amaçlamaktadır. AraĢtırma, Ġstanbul ilinde T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı 3 kuruluĢta 10-18 yaĢ aralığındaki 75'i kız, 75'i erkek olmak üzere 150 adölesan ile gerçekleĢtirilmiĢtir. AraĢtırma soruları anket formu ile yüz yüze görüĢme tekniği kullanılarak toplanmıĢ, antropometrik ölçümleri araĢtırmacı tarafından alınmıĢtır. Anket formunda demografik bilgi formu, beslenme alıĢkanlıkları, besin tüketim sıklığı formu, 3 günlük geriye dönük besin tüketim kaydı ve Duygusal Yeme Ölçeği – Çocuk ve Ergen Formu (DYÖ-Ç) kullanılmıĢtır. AraĢtırmadan elde edilen sonuçlara göre; günlük alınan enerji miktarı ile duygusal yeme puanı arasında, günlük alınan karbonhidrat miktarı ile duygusal yeme puanı arasında, günlük alınan protein miktarı ile duygusal yeme puanı arasında, günlük alınan kalsiyum miktarı ile duygusal yeme arasında, günlük alınan kalsiyum miktarı ile duygusal yeme puanı arasında, günlük alınan magnezyum miktarı ile duygusal yeme arasında, günlük alınan fosfor miktarı ile duygusal yeme puanları arasında, günlük alınan demir miktarı ile depresif belirti puanı arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir iliĢli bulunmuĢtur. Depresif belirti puanı ve cinsiyet arasında anlamlı farklılık bulunmuĢtur ve buna göre erkeklerin depresif belirti puanı kızlara göre anlamlı oranda daha fazla olduğu saptanmıĢtır. BKĠ persentil kategorileri ile huzursuz duygu durum ve duygusal yeme puanı arasında anlamlı farklılık bulunmuĢtur. Ayrıca cinsiyete göre makro ve mikro besin öğelerinin günlük alım miktarları arasında çeĢitli iliĢkiler saptanmıĢtır. Bu araĢtırmadan elde edilen sonuçların literature katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the emotional eating behaivors and nutritional status of adolescents who stays in the orphanges. The research was carried out with a total number of 150 adolescents who are 75 girls and 75 boys each, in Istanbul province at 3 different institutions which are under responsibility of Republic of Turkey The Ministry of Family and Social Services. Research data were collected using a questionnaire form and face-to-face interview technique, and anthropometric measurements were taken by the researcher. Demographic information form, nutritional habits, food consumption frequency form, 3-day retrospective food consumption record and Emotional Eating Scale for Children and Adolescents (DYÖ-Ç) were used in the questionnaire form. According to the results obtained from the research, it was found to be that there is a positive and meaningful correlation between daily energy intake and emotional eating; daily carbonhydrate intake and emotional eating; daily protein intake and emotional eating; daily calcium intake and emotional eating; daily magnesium intake and emotional eating; daily phosphorus intake and emotional eating; daily iron intake and depressive symptom scores. A significant difference was found between the depressive symptom score and gender, and accordingly, the depressive symptom score of the boys was found to be significantly higher than that of the girls. It was also found that there is a significant difference between BMI percentile categories and the restless mood and emotional eating scores. In addition, various relationships were determined between the daily intake of macro- and micronutrients according to gender. It is aimed that the results obtained from this research will contribute to the literature.