Alî b. Muhammed b. İbrâhîm el-Hâzin ve er-Ravz ve'l-Hadâ'ik fî Sîreti Hayri'l-Halâ'ik adlı siyer eseri
Alî b. Muhammed b. Ibrahim al-Hâzin and his work al-Rawz wa al-Hadâ'ik fî Sîrat Hayr al-Halâ'ik
- Tez No: 757843
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAMİ ORUÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez genel olarak Hâzin el-Bağdâdî'nin (678-741/1241- 1380) er-Ravz ve'l-hadâʾik fî tehzîbi sîreti hayri'l-halâʾik adlı eseri göz önünde bulundurularak rivayetlerin nasıl kullanıldığı incelenmiştir. Çalışmamız giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında tezin konusu, amacı, kapsamı, yöntemi ve kaynaklarına dair bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde Hâzin'nin hayatı, ilmî kişiliği, hocaları, eserleri, yaşadığı dönemin siyasi, ilmî ve kültürel ortamına dair bilgiler, tezin ana konusu olan siyer eserinin daha iyi anlaşılabilmesi için incelenmiştir. İkinci bölümde ise Hâzin el-Bağdâdî'nin er-Ravz ve'l-hadâʾik isimli eserinin genel özellikleri, nüshaları, baskıları, eserin kaynakları ve kaynak kullanımıyla birlikte eserdeki konular sırasıyla ele alınarak muhtevası incelenmiştir. Bunların yanı sıra eserin siyer yazımı açısından yeri ve önemi tahlil edilmiş ve nasıl bir geleneğin devamı olduğu ortaya koyulmaya gayret edilmiştir. Sonuç kısmında ise elde edilen bilgiler ışığında değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been examined how the narrations are used, considering the work of Hâzin al-Baghdâdî (678-741/1241-1380) er-Ravz ve'l-hadâʾik fî tehzîbi sîreti hayri'l-halâʾik. Our study consists of an introduction and two main chapters. In the introduction, information about the subject, purpose, scope, method and sources of the thesis is given. In the first chapter, information about Hâzin's life, scientific personality, teachers, works, and the political, scientific and cultural environment of the period in which he lived were examined in order to better understand the sirah work, which is the main subject of the thesis. In the second chapter, the general features of Hâzin al-Baghdâdî's work named er-Ravz ve'l-hadâʾik, its copies, editions, the sources of the work and the use of the source, the subjects in the work are discussed in order and its content is examined. In addition to these, the place and importance of the work in terms of writing the sirah has been analyzed and it has been tried to reveal what kind of tradition it is. In the conclusion, evaluations were made in the light of the information obtained.