Farklı cila sistemlerinin nano dolduruculu kompozit rezinin yüzey pürüzlülüğü ve renk stabilitesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different polishing systems on surface roughness and color stability of nanofiller resin composite
- Tez No: 757844
- Danışmanlar: PROF. DR. BATU CAN YAMAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı cila sistemleri uygulanan nano doldurucu içeren kompozit restoratif materyalin termal yaşlandırma sonrası yüzey pürüzlülüğü ve renk stabilitesindeki değişiminin incelenmesidir. Materyal ve Metod: Nano doldurucu içeren kompozit restoratif materyal 2mm derinliğinde 10 mm çapındaki kalıplar kullanılarak üretici firma talimatları doğrultusunda kalıp içerisinde polimerize edilerek 91 adet numune hazırlandı. Hazırlanan numuneler ve 24 saat distile suda 37 C'de etüv içerisinde bekletildi. Örnekler Clearfil Twist Dia (Kuraray, Japonya), 3M ESPE Sof-Lex (3M ESPE, ABD), Twist Diacomp Plus (Eve earnst vetter GmbH, Almanya), OptiDisc (Kerr Corparation, ABD), One Gloss (Shofu Dental Corporation, ABD) ile üretici talimatları doğrultusunda cilalandı. Elde edilen numuneler atomik kuvvet mikroskobu (AFM), taramalı elektron mikroskobu (SEM), spektrofotometre ve profilometre ile başlangıç ölçümleri yapıldıktan sonra sırayla 10000 ve 50000 termal döngü uygulandı. Her termal döngü işleminden sonra ölçümler yenilendi. Elde edilen veriler tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey's Testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the change in surface roughness and color stability of composite restorative material containing nano filler applied with different polishing systems after thermal aging. Materials and Methods: Composite restorative material containing nano-filler will be polymerized in the mold in accordance with the manufacturer's instructions using molds of 2mm depth and 10 mm diameter. 91 samples will be prepared. The prepared samples will be removed from the mold and kept in the oven at 37 ° C for 24 hours. Examples Clearfıl Twist Dia (Kuraray, Japan), 3M ESPE Sof-Lex (3M ESPE, USA), Twist Diacomp Plus (Eve Earnst Vetter GmbH, Germany), OptiDisc (Kerr Corparation, USA), One Gloss (Shofu Dental Corporation, USA) and it will be polished and polished in accordance with the manufacturer's instructions. After the initial measurements of the obtained samples were made with atomic force microscope (AFM), scanning electron microscope (SEM), spectrophotometer and profilometer, 10000 and 50000 thermal cycles were applied respectively. Measurements were renewed after each thermal cycling operation. The data obtained will be evaluated by ANNOVA and Tukey's Test.