Lider-üye etkileşiminin yenilikçi iş davranışına etkisinde örgütsel özdeşleşmenin yeri: Türk İhas sektörü
The position of organizational identification under the influence of innovative business conduct of leader-member interaction: Turkish Uas sector
  1. Tez No: 563049
  2. Yazar: KAZIM DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada lider-üye etkileşiminin yenilikçi iş davranışına etkisi ve bu ilişkide örgütsel özdeşleşmenin rolünü ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma verileri, İHAS sektöründe çalışan 364 kişiden elde edilmiştir. Yapılan korelasyon analizine göre lider-üye etkileşimi, örgütsel özdeşleşme ve yenilikçi iş davranışı arasında olumlu yönde anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Regresyon analizleri sonucunda lider-üye etkileşiminin örgütsel özdeşleşme ve yenilikçi iş davranışı üzerinde olumlu yönde anlamlı etkisinin olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte araştırma bulguları lider-üye etkileşiminin yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisinde örgütsel özdeşleşmenin kısmi aracılık etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to show the effect of leader-member exchange on innovative work behavior and the role of organizational identification on this relation. The research data was obtained from 364 people working in UAS sector. According to the correlation analysis, there are significant positive correlations between leader-member exchange, organizational identification and innovative work behaviour. As a result of regression analysis, leadermember exchange has a positive meaningful effect on organizational identification and innovative work behaviour. However, research findings show that the effect of leadermember exchange is partly mediated by organizational identification in the effect on innovative work behaviour.