Ortaokul matematik derslerinin işlenişinde 5E öğrenme modeline dayalı olarak kullanılan öğrenme stratejilerinin öğrencilerin akademik başarılarına etkisi
The effect of learning strategies used based on the 5E learning model in the process of secondary mathematics courses on the academic success of students
  1. Tez No: 757990
  2. Yazar: DİDEM NİMET BERKÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ADA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 447
Özet
Araştırmanın amacı, ortaokul matematik derslerinin işlenişinde öğrenme stratejilerinin kullanılmasının öğrencilerin akademik başarılarına etkisini incelemektir. Bu amaca göre 5E öğrenme modeline dayalı olarak öğrenme stratejilerinin matematik derslerinde kullanılmasına yönelik 11 basamaklı bir model önerisi geliştirilmiş ve geliştirilen bu modelin öğrencilerin akademik başarılarına etkisi araştırılmıştır. Araştırmada karma yöntem desenlerinden müdahale deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda ön test-son test kontrol gruplu deneme modeli kullanılmıştır. Deney gruplarında dersler 5E öğrenme modeline dayalı olarak geliştirilen 11 basamaklı öğrenme stratejileri modeline uygun olarak işlenirken; kontrol grubunda dersler matematik programına uygun olacak şekilde işlenmiştir. Araştırma verileri Öğrenme Stratejileri Ölçeği, başarı testleri, gözlem, görüşme ve doküman incelemesi yöntemleri ile toplanmıştır. Araştırmada toplanan nicel verilerin analizinde yüzde, frekans dağılımları, pearson korelasyon, Shapiro-Wilk Z Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal Wallis H Testi, Bağımlı Grup t-Testi ve Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırma sonucunda 5E öğrenme modeline dayalı olarak öğrenme stratejilerinin kullanıldığı deney grupları öğrencilerinin, kontrol grubu öğrencilerine göre akademik açıdan daha başarılı oldukları ve öğrenme stratejilerini daha fazla kullandıkları görülmüştür. Ayrıca deney gruplarındaki öğrencilerin matematik dersine olan bakış açılarında olumlu yönde bir gelişme olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to examine the effect of using learning strategies in the teaching of secondary school mathematics lessons on the academic achievement of students. For this purpose, an 11-step model proposal was developed for the use of learning strategies in mathematics lessons based on the 5E learning model, and the effect of this developed model on the academic achievement of students was investigated. The intervention design, one of the mixed method designs, was used in the research. In the quantitative dimension of the study, a pretest-posttest control group experimental model was used. In the experimental groups, while the lessons were taught in accordance with the 11-step learning strategies model developed based on the 5E learning model; In the control group, the lessons were taught in accordance with the mathematics program. Research data were collected through Learning Strategies Scale, achievement tests, observation, interview and document review methods. Percentage, frequency distributions, pearson correlation, Shapiro-Wilk Z Test, One Way Analysis of Variance, Kruskal Wallis H Test, Dependent Group t-Test and Mann-Whitney U Test were used in the analysis of the quantitative data collected in the study. Descriptive analysis was used in the analysis of qualitative data. As a result of the research, it was seen that the students in the experimental groups were more successful academically and used learning strategies more than the students in the control group. In addition, it was observed that there was a positive development in the perspectives of the students in the experimental groups towards the mathematics lesson.