Teknokentlerin yerel kalkınmadaki önemi ve teknokentlerin Ar-Ge, inovasyon üzerindeki etkileri: Malatya Teknokent örneği
The importance of technoparks in local development and the effects of technoparks on R&D, innovation, entrepreneurship: The case of Malatya Technopark
  1. Tez No: 884964
  2. Yazar: ALİ FURKAN ÖZPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN GÖKTOLGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Siyasal Bilimler, İşletme, Science and Technology, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yerel ve bölgesel kalkınma, son yıllarda hem akademik hem de politik alanda büyük ilgi gören konulardan biridir. Kalkınmada Ar-Ge, inovasyon ve girişimcilik teknokent ile birlikte önemli bir rol oynamaktadır. Teknolojik ilerlemeler ve ekonomik değişimler, yerel ve bölgesel düzeyde kalkınma stratejilerini daha da önemli hale getirmiştir. Yerel kalkınmanın temelini oluşturan süreçler; ekonomik, sosyal, kültürel ve teknolojik yapıları geliştirmek ve iyileştirmektir. Teknolojideki ilerlemeler ve yenilikçi yaklaşımlar, bu süreci etkileyen önemli unsurlardan biridir. Bu bağlamda İnovasyon, Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerini teşvik etmek amacıyla kurulan teknokentler, yerel ve bölgesel kalkınmada önemli bir rol oynamaktadır. Teknolojik olarak dışa bağımlılıktan kurtulmak ve teknoloji üreten, dünyada rekabetçi bir ekonomi haline gelebilmek için ileri teknolojilerin üretildiği Teknokentler çok önemli rol oynamaktadır. Ülkemizin ekonomik kalkınması ve büyümesi için yapılan çalışmalar ve uygulanan politikalar neticesinde üniversite ve sanayi iş birliği içinde olabilmesi için günümüzde Türkiye'deki Teknokent sayısı 98 olmuştur. Bu çalışmanın temel amacı Ar-Ge ve inovasyonun kalkınmadaki önemine, Malatya Teknokent'in şehrin ekonomisine, istihdamına katkısı, yeni iş alanları yaratması ve Malatya Teknokent'te bulunan firmalara sağladığı vergisel teşvik ve muafiyet uygulama alanlarını incelemektedir. Malatya Teknokent'in bu çalışmada yerel ekonomiye katkısı, vergisel teşvik ve muafiyet uygulama alanları kitap, dergi, makale ve elektronik kaynaklardan elde edilen veriler doğrultusunda incelenmiştir. Sonuç olarak yerel kalkınmayı ve sürdürülebilir büyümeyi sağlamak için teknolojiye ve Ar-Ge ve inovasyona ağırlık vermek, bunun için ülkemizde Ar- Ge faaliyetleri için sunulan maddi destekler, firmalar için daha cazip ve teşvik edici hale getirilmelidir. Bu doğrultuda ise Ar-Ge faaliyetlerine yapılan yatırımların desteklenmesi, Ar-Ge yatırımları kapsamında yapılacak olan projelerin desteklenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Local and regional development is one of the topics that has attracted great attention in both academic and political fields in recent years. R&D, innovation and entrepreneurship play an important role in development together with the technopark. Technological advances and economic changes have made development strategies at local and regional levels even more important. The processes that form the basis of local development; To develop and improve economic, social, cultural and technological structures. Advances in technology and innovative approaches are one of the important factors affecting this process. In this context, technoparks established to promote Innovation, Research and Development (R&D) activities play an important role in local and regional development. Technoparks, where advanced technologies are produced, play a very important role in order to get rid of technological dependence on foreign sources and to become a competitive economy in the world that produces technology. As a result of the studies and policies implemented for the economic development and growth of our country, the number of Technoparks in Turkey has reached 98 today in order to ensure cooperation between universities and industry. The main purpose of this study is to examine the importance of R&D and innovation in development, the contribution of Malatya Technopark to the city's economy and employment, the creation of new job areas, and the tax incentive and exemption application areas that Malatya Technopark provides to the companies in Malatya Technopark. In this study, Malatya Technopark's contribution to the local economy, tax incentive and exemption application areas were examined in line with the data obtained from books, magazines, articles and electronic sources. As a result, in order to ensure local development and sustainable growth, we should focus on technology, R&D and innovation, and for this purpose, the financial supports offered for R&D activities in our country should be made more attractive and encouraging for companies. In this regard, it may be recommended to support investments in R&D activities and support projects to be carried out within the scope of R&D investments.