The effects of augmented reality use on EFL learners' vocabulary and reading comprehension
Artırılmış gerçeklik kullanımının ingilizce öğrenenlerin kelime ve okuduğunu anlamaya etkisi
- Tez No: 905145
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA EKŞİ, PROF. DR. MELTEM HURİ BATURAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Teknolojik gelişmeler, çeşitli alanlardaki eğitimciler için yeni fırsatlar ortaya çıkarmaktadır. Dil eğitimi de yeni teknolojilerden etkilenmekte ve hem dil öğrenenlerin hem de dil eğitimcilerin yararına değişim göstermektedir. Teknolojinin sağladığı araçlar ve platformlar, dil öğrenenlere daha esnek, uyarlanabilir ve erişilebilir bir öğrenme süreci deneyimleme olanağı sunmaktadır. Bilgisayar destekli dil öğrenimiyle başlayan evrim, günümüzde artık her yerden, her zaman erişilebildiği için mobil destekli dil öğrenimi ile devam etmektedir. Sürekli olarak yeni mobil teknolojiler gündeme gelmekte ve bu gelişen mobil teknolojilerden biri de gerçek ortamın sanal nesnelerle birleşimini ifade eden artırılmış gerçeklik (AG) teknolojisidir. Bu özelliğiyle AG teknolojisi, dil öğrenenlere öğrenme materyalleriyle kendilerini bağlantılı hissetmelerini sağlamak için sanal üç boyutlu nesneler ekleyerek gerçek ortamlarından kopmamalarını da sağlayan yarı sürükleyici bir ortam deneyimleme olanağı sunmaktadır. Araştırmacılar, özellikle bağlam dışı kelime öğrenimine ve öğrencilerin onu kullanmaya yönelik tutumlarına odaklanarak, dil öğrenimini geliştirmek için AG teknolojisini başarıyla uygulamanın yollarını bulmaya çalışmaktadırlar. Literatürde, hem okuduğunu anlama becerisini hem de bağlamsallaştırılmış kelime öğrenimini geliştirmek için özel olarak tasarlanmış ve geliştirilmiş bir AG destekli okuma materyali üzerine çalışmaların eksikliği gözlemlenmiş ve bu eksiklikten yola çıkarak, mevcut tez ile, üniversite düzeyinde İngilizce öğrenen öğrencilerin bağlamsal kelime öğrenimini, akılda kalıcılığını ve okuduğunu anlama becerisini geliştirmek için tamamen bağlamsallaştırılmış AG destekli bir okuma materyali geliştirmek amaçlanmıştır. Önceki çalışmalardan farklı olarak, bu araştırma AR teknolojisinin kullanımını geleneksel öğretim yöntemleriyle karşılaştırmak yerine her bölümde bağlamsal öğretime odaklanmaktadır. Ek olarak, okuduğunu anlama, bir okuduğunu anlama sınıflandırmasına göre değerlendirilmekte ve kelime öğrenimi ve hatırda kalıcılık hem alıcı hem de üretken düzeylerde değerlendirilmektedir. Bu tezde, materyal geliştirmek ve değerlendirmek için ADDIE modeli uygulanmıştır. Katılımcılar, Türkiye'nin Akdeniz Bölgesi'ndeki bir devlet üniversitesinde İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinden oluşmaktadır. ADDIE'nin hemen hemen tüm aşamalarına öğrenciler aktif olarak katılmış, fakat materyal değerlendirmesi için veri toplama sürecine 50 öğrenci dahil edilmiş ve bu öğrenciler kontrol ve deney grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Her iki gruba da uygulamadan önce kelime bilgisi ön testi yapılmıştır. Kontrol grubu AG teknolojisi olmadan tamamen bağlamsal olarak geliştirilen okuma materyalinin basılı kâğıt formatını kullanırken, deney grubu aynı basılı materyali AG teknolojisiyle kullanmıştır. Uygulama beş ders saati sürmüş ve her ders öğrenciler okuduğunu anlama sorularını yanıtlamışlardır. Uygulama sonunda tüm öğrencilere kelime bilgisi son testi uygulanmıştır. Kelime bilgisi testleri ve okuduğunu anlama sonuçları ile materyal geliştirme sırasında ve sonrasında öğrencilerden alınan görüşler analiz edilmiştir. Sonuçlar, alıcı düzeyde kelime bilgisi öğrenimi ve hatırda tutma açısından her iki grubun da benzer puanlara sahip olduğunu, üretken düzeyde kelime bilgisi öğrenimi ve hatırda tutma açısından ise deney grubunun daha başarılı olduğunu göstermiştir. AG teknolojisinin etkileşimliliği ve diğer önemli özellikleri yardımıyla dil öğrenenlerin epizodik hafızasının geliştiği gözlemlenmiştir. Benzer şekilde, genel olarak okuduğunu anlama açısından deney grubu daha başarılı olmuş ve okuduğunu anlama sonuçlarının detaylı analizi ise, deney grubunun okuma metnini takdir düzeyinde daha iyi anladığını göstermiştir, bu da öğrencilerin kendilerini materyalle duygusal olarak ilişkilendirdiği anlamına gelmektedir. Bu tezin bulguları alana önemli katkılar, dil eğitimcileri, eğitim materyali geliştiricileri ve araştırmacılar için önemli çıkarımlar ve öneriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
Technological developments bring new opportunities for educators in various fields. Language education is also affected by novel technologies, and it evolved for the benefit of both language learners and educators. The tools and platforms provided by technology offer language learners the chance to experience a more flexible, adaptable, and accessible learning process. The evolution started with computer-assisted language learning and is now followed by mobile-assisted language learning, as it is accessible anywhere, anytime. New mobile technologies are constantly coming to the stage, and one of the evolving mobile technologies is augmented reality (AR) technology, which is the combination of the real environment with virtual elements. With this feature, AR technology has the opportunity for language learners to experience a semi-immersive environment, which makes them stay connected to their real environment, by adding three dimesional virtual elements to make them feel connected with the learning materials. Researchers tried to find out the ways to successfully implement AR technology to enhance language learning, particularly with a focus on decontextualized vocabulary learning, and learner attitudes towards using it. The lack of studies on a specifically designed and developed AR reading material to enhance both reading comprehension and contextualized vocabulary learning was observed in the literature. Grounded on this gap, the present dissertation aimed to develop a fully contextualized AR-enhanced reading material to increase contextual vocabulary learning, retention, and reading comprehension of tertiary-level English language learners. Unlike other studies, this study did not compare the use of AR technology with traditional ways of teaching, rather it focused on contextual teaching in every part. Additionally, reading comprehension was evaluated based on a reading comprehension taxonomy, and vocabulary learning, and retention were evaluated under both receptive and productive levels. The study followed the ADDIE model to develop and evaluate the material. The participants were the English language preparatory class students in a state university in the Mediterranean Region of Türkiye. In almost all stages of ADDIE, learners were active participants, but for the data collection for material evaluation, 50 students were included, which were divided into control and intervention groups. Both groups took a vocabulary pre-test before the implementation. While the control group used the paper-based format of the fully contextually developed reading material without AR technology, the intervention group used the same material with AR technology. The intervention lasted five lesson hours, and in each lesson, they answered reading comprehension questions. In the end, all students were subjected to a vocabulary post-test. Vocabulary tests and reading comprehension results, and students' opinions during and after the material development were analyzed. The results showed that in terms of vocabulary learning and retention at the receptive level, both groups had similar scores, while in terms of vocabulary learning and retention at the productive level, the intervention group outperformed. It showed that AR technology enhanced the episodic memory of language learners with the help of its interactivity and other significant features. Similarly, in terms of reading comprehension in general, the intervention group outperformed. The detailed analysis of reading comprehension showed that the intervention group comprehended the reading text at the appreciation level better, which means that the learners associated themselves with the material emotionally. The findings of this dissertation have important contributions to the field, important implications, and suggestions for language educators, educational material developers, and researchers.