COVID-19 geçirmiş adölesan voleybol oyuncularında kinezyofobi, dispne, ağrı, yorgunluk, depresyon, anksiyete, stres ve denge
Kinesiophobia, dyspnea, pain, fatigue, depression, anxiety, stress and balance in adolescent volleyball players who have had COVID-19
  1. Tez No: 758279
  2. Yazar: ELİF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH BARĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
COVID-19 pandemisinin toplumun neredeyse tüm kesiminde sağlık ve fiziksel uygunluk üzerinde olumsuz etkileri olduğu görülmektedir. Ancak COVID-19 geçirmiş adölesan voleybol oyuncularında kinezyofobi, dispne, ağrı, yorgunluk, ruh hali ve dengenin ne düzeyde etkilendiği henüz bilinmemektedir. Bu sebeple çalışmamızın amacı COVID-19 geçirmiş ve geçirmemiş adölesan voleybol oyuncularında kinezyofobi, dispne, ağrı, yorgunluk, depresyon, anksiyete, stres ve dengeyi karşılaştırmaktı. Çalışmaya 10-19 yaş aralığında olan 40 adölesan voleybolcu dahil edildi. Voleybolcuların 18'i COVID-19 geçirmişti ve 22'si COVID-19 geçirmemişti. Voleybolcuların tanımlayıcı bilgileri kaydedildi. Adölesan voleybolcuların kinezyofobileri Tampa Kinezyofobi Ölçeği, günlük yaşam aktivitelerinde dispne algılamaları Modifiye Medical Research Council Dispne Ölçeği, ağrı ve yorgunluk şiddetleri Sayısal Derecelendirme Ölçeği, depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri Depresyon Anksiyete Stres Ölçeğinin Kısa Formu, statik dengeleri tek bacak üzerinde denge testi ve dinamik dengeleri ayakta fonksiyonel uzanma testi kullanılarak değerlendirildi. Grupların tanımlayıcı özellikleri benzerdi (p>0,05). Gruplar arasında kinezyofobi, dispne, ağrı, yorgunluk, depresyon, stres ve denge puanları karşılaştırıldığında istatistik olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic appears to have adverse effects on health and physical fitness in almost all parts of the society. However, it is not yet known to what extent kinesiophobia, dyspnea, pain, fatigue, mood, and balance are affected in adolescent volleyball players who have had COVID-19. Therefore, the aim of our study was to compare kinesiophobia, dyspnea, pain, fatigue, depression, anxiety, stress, and balance in adolescent volleyball players with and without post-COVID-19. Forty adolescent volleyball players between the ages of 10-19 were included in the study. Of the volleyball players, 18 had COVID-19 and 22 did not. Descriptive knowledge of the volleyball players was recorded. Kinesiophobia using Tampa Kinesiophobia Scale, dyspnea in daily living activities using Modified Medical Research Council Dyspnea Scale, severity of pain and fatigue using Numerical Rating Scale, depression, anxiety and stress levels using Short Form of Depression Anxiety Stress Scale, static balances using balance test on one leg and dynamic balances using standing functional reach test were evaluated in adolescent volleyball players. When the kinesiophobia, dyspnea, pain, fatigue, depression, stress, and balance parameters of the adolescent volleyball players were compared, no statistically significant difference was found. According to the Short Form of the Depression Anxiety Stress Scale, anxiety scores were statistically significantly higher in volleyball players who did not have COVID-19 than in volleyball players who had experienced COVID-19. The descriptive characteristics of the groups were similar (p>0.05). When the kinesiophobia, dyspnea, pain, fatigue, depression, stress, and balance scores were compared between the groups, no statistically significant difference was found (p>0.05).