Bayburt ilinde organik tarımın stratejik analizi
Strategic analysis of organic agriculture in Bayburt
  1. Tez No: 758353
  2. Yazar: PINAR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ESMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, İşletme, Agriculture, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Organik tarım son yıllarda hızlı bir şekilde yayılmakta olup, organik gıda pazarına olan ilgi de giderek artış göstermektedir. Organik tarım insanların sağlıklı bir hayat sürdürebilmeleri için doğanın doğal yapısını bozmadan doğadan en verimli şekilde faydalanmayı amaç edinmektedir. Bu çalışmanın amacı, organik tarım açısından önemli bir potansiyele sahip Bayburt ilinin organik tarım yönünden stratejik analizinin yapılmasıdır. Bu doğrultuda nitel araştırma yöntemi tercih edilerek yürütülen bu çalışmada görüşme tekniği kullanılarak 25 katılımcı (mühendis, tekniker, çiftçi ve akademisyen) ile SWOT analizi gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara göre, Bayburt ilinde organik tarımın güçlü yönleri toprağın çok fazla kimyasal işlem görmemiş olması, arazinin organik tarım yapmaya uygun olması, havanın ve toprağın temiz olması, doğal yöntemlerin hala kullanılıyor olması, coğrafi konumunun organik tarım açısından uygun olması, denetleyici kurumların olması, sağlıklı ürünlere talebin artmasıdır. Zayıf yönleri; çiftçiler organik tarım konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması, tarım arazilerinin yerini yapı arazilerinin alması, organik tarım için talebin yeterli olmaması, AR-GE çalışması yapılacak ortamın bulunmaması, kış aylarının uzun olmasından dolayı sürecin de uzaması, üretim konusunda alışkanlık kazanılmamış olmasıdır. Fırsatlar; tarımsal ürünlerin stratejik özelliklerinin bulunması, organik tarım için uygun ata tohumlarının bulunması, gıda ürünlerine ulaşmada yaşanılan zorlukların üstesinden gelinebilecek potansiyelin bulunması, Bayburt Üniversitesinden organik tarım konusunda eğitim alma imkânının olması, sağlıklı ve kaliteli ürünlere yönelik talebin oluşması ve sulama olanaklarının gelişmiş olmasıdır. Tehditler ise arazilerin parçalı olması nedeniyle miras sorununun ortaya çıkması, çiftçilerin gelirleri yüksek olmadığından dolayı girdileri karşılamada zorluk yaşaması, olumsuz iklim şartlarından dolayı farklı organik ürünlerin yetiştirilememesi ve organik tarım pazarının çok fazla gelişmemiş olmasıdır. Yapılan analizler sonucunda Bayburt ilinde organik tarım için en uygun stratejiler; kimyasal madde kullanılmaması, verimli arazilere bina gibi yapıların yapılmasına izin verilmemesi, parçalı arazilerin birleştirilmesi, çiftçilerin organik tarıma teşvik edilmesi ve bu konuda destekleme çalışmalarının yapılması olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organic agriculture has been spreading rapidly in recent years and the interest in the organic food market is increasing. Organic agriculture aims to benefit from nature in the most efficient way without disturbing the natural structure of nature so that people can lead a healthy life. The aim of this study is to make a strategic analysis of the province of Bayburt, which has an important potential in terms of organic agriculture, in terms of organic agriculture. In this direction, a SWOT analysis was carried out with 25 participants (engineers, technicians, farmers and academicians) by using the interview technique in this study, which was carried out using the qualitative research method. According to the participants, the strengths of organic agriculture in Bayburt province are that the soil has not been chemically treated, the land is suitable for organic agriculture, the air and soil are clean, natural methods are still used, its geographical location is suitable for organic agriculture, there are supervisory institutions, and healthy products. is an increase in demand. Weaknesses; Farmers do not have sufficient knowledge about organic agriculture, agricultural lands are replaced by construction lands, the demand for organic agriculture is not sufficient, there is no environment for R&D work, the process is prolonged due to the long winter months, and the habit of production is not gained. Opportunities; The strategic features of agricultural products, the availability of suitable ancestral seeds for organic agriculture, the potential to overcome the difficulties experienced in reaching food products, the opportunity to receive training on organic agriculture from Bayburt University, the demand for healthy and quality products and the development of irrigation facilities. The threats are the emergence of inheritance problems due to the fragmentation of the lands, the difficulty of meeting the inputs because the income of the farmers is not high, the inability to grow different organic products due to adverse climatic conditions and the underdeveloped organic agriculture market. As a result of the analyzes made, the most suitable strategies for organic agriculture in Bayburt province; not using chemicals, not allowing buildings such as buildings to be built on fertile lands, combining fragmented lands, encouraging farmers to organic agriculture and carrying out support activities in this regard.